Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze


Na mapach: 50°52′18,85″N 15°42′01,00″E/50,871903 15,700278

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze (Cieplicach Śląskich-Zdroju) – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej.

W latach 1945-1951 parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze była placówką Polskiego Kościoła Starokatolickiego. 13 marca 1951 po likwidacji Polskiego Kościoła Starokatolickiego przez władze PRL-u, została przekazana do Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, a jej proboszczem został ks. Teodor Elerowski. W momencie zmiany jurysdykcji stanowiło ją 115 wiernych, w okresie urlopowym liczba osób uczestniczących w nabożeństwie zdecydowanie wzrasta. Aktualnie w nabożeństwach uczestniczy również społeczność polskokatolicka ze Złotoryi.

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy to neoromańska budowla z 1870, dawny kościół ewangelicko-luterański. W świątyni znajduje się ołtarz z 1766.

Od dłuższego czasu placówką kieruje ks. mgr Jan Bielniak, który w ostatnich latach przeprowadził remont elewacji świątyni i dokonał uporządkowania ogrodów parafialnych.

 Osobny artykuł: Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jeleniej Górze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy