Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu


Na mapach: 51°44′55″N 18°04′42″E/51,748611 18,078333

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Kalisz II. Mieści się przy ul. Adama Asnyka. Duszpasterstwo prowadzą w niej księża diecezjalni.

Erygowana w 1952 przez bpa włocławskiego Franciszka Korszyńskiego. Jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. prałat Wincenty Roman Wiliński. Przed wybudowaniem kościoła parafialnego jako miejsce modlitwy służyła kaplica Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W 1957 parafia otrzymała zgodę na budowę własnego kościoła. Zostało ono wkrótce wstrzymane przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Kolejną zgodę na budowę świątyni uzyskano w 1974. W 1977 biskup włocławski Jan Zaręba wmurował kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI. W lipcu 1982 zmarł pierwszy proboszcz parafii. Na jego miejsce proboszczem został mianowany ks. infułat Bogumił Jóźwiak. Funkcję proboszcza parafii pełnił do końca czerwca 2010, kiedy przeszedł na emeryturę. Od 18 grudnia 1983 rozpoczęto sprawowanie nabożeństw w dolnej części kościoła. 26 września 1993 bp kaliski Stanisław Napierała dokonał konsekracji górnego kościoła i ogłosił go Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w diecezji kaliskiej.

Górny kościół zdobi mozaika przedstawiająca postać Jezusa Miłosiernego. Po prawej stronie znajduje się płaskorzeźba z przedstawieniem postaci Marii Ostrobramskiej (zwanej Matką Bożą Miłosierdzia). Obok niej przedstawione są postaci świętych. Po stronie lewej płaskorzeźba przedstawia postaci ludzi oczekujących zbawienia.

W dolnym kościele umieszczone jest ceramiczne przedstawienie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w o otoczeniu polskich świętych i błogosławionych. Poczet ten zamykają przedstawienia postaci Jana Pawła II i biskupa włocławskiego Jana Zaręby, który szczególnie troszczył się o budowę tej świątyni.

Od 19 czerwca 2014 dotychczasowy proboszcz ks. Bogumiła Kempa został mianowany Wikariuszem Sądowym Diecezji Kaliskiej, a jego miejsce zajął ks. Witold Szala.

Bibliografia | edytuj kod

  • Miejsce Święte nr 3(63)2002

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy