Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipnicy Wielkiej


Na mapach: 49°42′41,615″N 20°51′35,663″E/49,711560 20,859906

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipnicy Wielkiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipnicy Wielkiej – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w diecezji tarnowskiej, w dekanacie Bobowa[1].

Historia parafii | edytuj kod

13 września 1359 roku jest pierwszą znaną datą, od której rozpoczyna się historia parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipnicy Wielkiej. Wtedy to król Kazimierz Wielki wydał we Wschowie (Wielkopolska) przywilej fundacyjny kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. W tamtych czasach ustanawiano i fundowano parafie tylko w znaczniejszych miejscowościach. Znany historyk, Jan Długosz, opisując uposażenie biskupstwa krakowskiego, wzmiankuje o Lipnicy Wielkiej, że wioska ta posiadała w drugiej połowie XV wieku murowany kościół parafialny, którego kolatorem był miejscowy dziedzic Jakub Trzecieski herbu Strzemię. Do parafii należały wówczas okoliczne wsie: Lipnica, Bukowiec, Jasienna i Żebraczka[2].

W XVIII wieku w Lipnicy Wielkiej istniała już parafialna szkółka (łacińska), a miejscowy proboszcz sprawował nad nią opiekę i posiadał decydujący wpływ na mianowanie ówczesnych nauczycieli. Uczono w niej łaciny, katechizmu, a także ministrantury i śpiewu[2].

Żywa wiara i religijność mieszkańców Lipnicy Wielkiej, mimo burzliwej historii, nie budziła żadnych zastrzeżeń. Świadczy o tym zachowany kościół parafialny i jego zabytkowe wyposażenie. Budynek kościoła jest wymurowany z kamienia rzecznego, łączonego wapienno – glinianą zaprawą, a później tynkowany. Prezbiterium ma sklepienie krzyżowe, ozdobione polichromią o motywach figuralnych i drobnokwiatowych. W centralnym miejscu znajduje się wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Polichromia datowana jest na lata 1770 – 75. Ołtarze (główny i dwa boczne), ambona i chór muzyczny są w stylu rokoko. O dawnej przeszłości parafii świadczą również: kamienny pomnik nagrobny Stanisława Trzecieskiego z płaskorzeźbą leżącego rycerza z 1554 roku i posadzkowa płyta nagrobna Wojciecha Kiesielewskiego z 1619 roku (obecnie wmurowana w jedną ze ścian bocznej kaplicy). W przedsionku kościoła znajduje się tablica upamiętniająca ks. Jana Pyzikiewicza – proboszcza parafii w Lipnicy Wielkiej, który zginął śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w 1942 roku. Kościół otoczony jest kamiennym murem z dwiema kaplicami i dwoma bramami. W bramie głównej zawieszone są trzy dzwony. Największy z nich jest kopią zabytkowego dzwonu "Urban", który uległ pęknięciu i obecnie znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Proboszczowie parafii | edytuj kod

Lista proboszczów parafii jest niepełna. Źródło:[3]

Przypisy | edytuj kod

  1. Lipnica Wielka. diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2016-04-06].
  2. a b HISTORIA PARAFII (pol.). lipnica_wielka.diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2015-03-05].
  3. KSIĘŻA KTÓRZY PRACOWALI W NASZEJ PARAFII (pol.). lipnica_wielka.diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2015-03-09].
Na podstawie artykułu: "Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipnicy Wielkiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy