Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łanach


Na mapach: 51°22′21″N 22°15′07″E/51,372500 22,251944

Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łanach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łanach-Markuszowiemariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Obecnie parafia liczy kilku wyznawców.

Siedziba parafii oraz Kościół Przenajświętszego Sakramentu znajduje się w graniczącej z Markuszowem wsi Łany. W otoczeniu świątyni znajduje się cmentarz mariawicki. Obecnie funkcję proboszcza sprawuje kapłan Przemysław Maria Sławomir Rosiak z Lublina.

Spis treści

Historia parafii | edytuj kod

Początki parafii w Łanach wiążą się z sylwetką księdza Piotra Golińskiego pracującego od 1906 roku w pobliskim Markuszowie. Ksiądz Goliński dzięki wielkiej pobożności (głosił kult Dzieła Wielkiego Miłosierdzia i co za tym idzie Przenajświętszego Sakramentu) oraz niespotykanej skromności (nawet zimą chodził boso) szybko zdobył szacunek wśród wiernych mimo, iż należał do ruchu mariawitów, oficjalnie potępionych przez papieża. O działalności młodego księdza donosiła ówczesna "Ziemia Lubelska": Jak i inni mariawici mówił ciągle on ludowi, że jest św. Zakonnica, która miała objawienie, że tylko przez wprowadzenie praktyk: adoracji Najświętszego Sakramentu, częstej Komunii Św. i czci dla Matki Boskiej Nieustającej Pomocy świat się odrodzi duchowo. Zapisywał więc do adoracji nie tylko w parafii markuszowskiej ale i w sąsiednich i około 7 tys. ludzi zdołał pociągnąć za sobą. Mówił, że biskupi i księża przeciwko tym praktykom powstawać będą, że kto się nie zapisze do adoracji Najświętszego Sakramentu i innych to na potępienie wieczne pójdzie. Stąd powstało rozdwojenie w parafii i lud biedny nie wiedział czego się trzymać. Za przynależność do mariawityzmu został usunięty z rzymskokatolickiej parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Markuszowie i wraz ze swoimi zwolennikami zorganizował parafię mariawicką na przedmieściach Markuszowa. W latach 1907-1909 pod przewodnictwem kapłana Golińskiego z własnych składek parafialnych wybudowano niewielki kościół parafialny według projektu Stanisława Ogrzyńskiego. Historia parafii mariawickiej była bardzo burzliwa, dochodziło do konfliktów z rzymskimi katolikami. Z czasem, liczba mariawitów systematycznie się zmniejszała wskutek prześladowania. Obecnie liczba parafian jest bardzo niewielka, większość z nich mieszka wokół kościoła, młodsi parafianie pochodzą z północno-zachodniej Lubelszczyzny.

Kościół parafialny | edytuj kod

Kościół parafialny wybudowano w latach 1907-1909. Drewniany – aktualnie remontowany kościół ma konstrukcję sumikowo-łątkową i wieńcową. Oszalowany budynek sakralny został wzniesiony na murowanej podmurówce, pierwotnie był kryty gontem. Kościół jest trójnawową budowlą halową z chórem muzycznym. Prezbiterium jest oddzielone od reszty świątyni ażurową balustradą wykonaną z drewna. Od wielu lat kościół przechodzi remont generalny, który ze względu na brak środków finansowych jest prowadzony bardzo powoli.

Nabożeństwa | edytuj kod

  • Nabożeństwa w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12:00;
  • Adoracja miesięczna – 8. dnia każdego miesiąca o godz. 18:00.

Bibliografia | edytuj kod

  • Artur Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013.
  • Maryawici w Lubelskiem i na Podlasiu, Lublin 1909, s. 43-45.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łanach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy