Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu


Na mapach: 52°06′18,5″N 19°56′42,0″E/52,105139 19,945000

Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczumariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Obecnie jest to jedna z mniejszych parafii mariawickich, ale posiadająca bogate tradycje historyczne i kulturalne.

 Osobny artykuł: Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Parafia mariawicka w Łowiczu została założona w 1908, wtedy liczyła 250 wiernych, a przewodniczył jej ks. Stanisław Siedlecki. 4 września 1910, w nowo zbudowanym kościele odbyła się konsekracja biskupia kapłanów: Romana Marii Jakuba Próchniewskiego i Leona Marii Andrzeja Gołębiowskiego. Sakry udzielił biskup Jan Maria Michał Kowalski przy współudziale biskupów Gerarda Gula i Jakuba van Thiela, w czasie konsekracji obecna była także s. Maria Franciszka Kozłowska. Kronikarze mariawiccy zliczyli ok. 20 tysięcy widzów tego wydarzenia (w ówczesnym czasie Łowicz liczył ok. 10 tys. mieszkańców); uważa się, że była to jedyna taka uroczystość mariawicka w historii, która zgromadziła tak wielu gości[1]. W 2002 kościół wpisano do rejestru zabytków. Nabożeństwa w kościele odbywają się 3 razy w miesiącu[2]. Od 2016 roku proboszczem parafii jest bp Michał Maria Ludwik Jabłoński, mieszkający w Woli Cyrusowej.

W Łowiczu kościół mariawicki wzniesiono w 1910 przy ówczesnej ul. Glinki (dziś Al. Henryka Sienkiewicza i róg ul. Akademickiej) według planów Jana Zaze. Budowla w stylu neogotyckim, typu bazylikowego, powstała na planie krzyża łacińskiego. Nawa główna o sklepieniu kolebkowo-krzyżowym jest znacznie wyższa niż boczne, wsparte na 8 kolumnach. Wyposażenie kościoła jest bardzo skromne. W ołtarzu głównym znajduje się Chrystus Ukrzyżowany, na prawo od ołtarza obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, po stronie lewej – ambona metalowa, koszowa z 1910. Na antepedium ołtarza (jedynego w kościele) widnieje herb Łowicza[3]. Przed kościołem znajduje się statua Maryi Panny, stanowiąca pamiątkę konsekracji biskupiej w 1910.

Nabożeństwa | edytuj kod

  • Nabożeństwo niedzielne o godz. 12.30 (co dwa tygodnie)
  • Adoracja miesięczna – 4. dnia każdego miesiąca

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. A.Jemielita, Jubileusz mariawicki w Łowiczu, ekumenizm.pl [dostęp: 6.09.2010]
  2. Łowicz – Kościół Przenajświętszego Sakramentu w Łanach, Skuterem po Polsce [dostęp: 1.09.2010]
  3. Kościół Mariawicki, odkryj.pl [dostęp: 1.09.2010]
Na podstawie artykułu: "Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy