Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie Dużym


Na mapach: 52°08′04,4″N 21°59′24,7″E/52,134556 21,990194

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie Dużym w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie Dużymmariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. W skład parafii wchodzi także kaplica w Dąbrówce-Stanach, gdzie nabożeństwo odbywa się tylko 14 września. Proboszcz parafii opiekuje się także parafią Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe.

Historia | edytuj kod

Mariawityzm dotarł do Żeliszewa 15 lutego 1906. Mieszkańcy tej wsi dowiedzieli się o istnieniu tego ruchu z Cegłowa i Wiśniewa, znajdujących się w okolicach Mińska Mazowieckiego. Przebywający na inspekcji w tym czasie rzymskokatolicki ks. Stanisław Pleszczyński wspomina, że sytuacja w Żeliszewie była bardzo napięta. Ludność miejscowa zdecydowanie opowiadała się za mariawityzmem, chociaż z jednej strony powiedzieć można, że w zasadzie popierali oni nie tyle nowy prąd religijny, co sylwetkę mariawickiego proboszcza. Od 1907 mariawici modlą się we własnym kościele. 4 sierpnia 2008 w wyniku nawałnicy runęła drewniana, neogotycka, 32-metrowa wieża tej świątyni. Całkowitemu zniszczeniu uległ hełm wieży i podtrzymująca go 8-metrowa konstrukcja. Fasada kościoła oraz dach nie zostały uszkodzone. Poświęcenia odbudowanej wieży dokonał w dniu 23 sierpnia 2015 biskup Maria Ludwik Jabłoński.

Nabożeństwa | edytuj kod

  • Msze św. niedzielne: 10.00
  • Adoracja tygodniowa: w każdy czwartek od godz. 8:00 do godz. 16:00
  • Adoracja miesięczna: 19. dnia każdego miesiąca od godz. 8:00 do godz. 16:00
  • Uroczystość parafialna: niedziela po 15 sierpnia

Bibliografia | edytuj kod

  • Artur Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013.
  • Stanisław Rybak, Mariawityzm. Dzieje i współczesność, Warszawa 2011.
Na podstawie artykułu: "Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie Dużym" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy