Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu


Na mapach: 49°30′08,0″N 22°15′46,4″E/49,502222 22,262889

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu (łac. Parochia Ritus Latini In Zagórz) — parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu należąca do dekanatu Sanok II w archidiecezji przemyskiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Parafia rzymskokatolicka w Starym Zagórzu została wyodrębniona z parafii Matki Boskiej Gromnicznej w Porażu, co było naturalną konsekwencją konsekracji nowego kościoła. Wcześniej bo w 1697 ustanowiono tu prebendę, której uposażenie powiększył w 1724 kasztelan biecki Piotr Konstanty Stadnicki. Istnieją też podstawy, by sądzić, że stała tu niegdyś gotycka kaplica filialna parafii w Porażu – legenda przypisuje jej fundację Kazimierzowi Wielkiemu.

W 1730 ukończono budowę klasztoru oo. Karmelitów Bosych na wzgórzu nad Osławą (od tego czasu nazwanym Mariemontem), co pozwoliło zakonnikom na pracę duszpasterską wśród mieszkańców Zagórza. W 1750 biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski na prośbę Józefa z Tęczyna Ossolińskiego i jego żony Teresy ze Stadnickich ustanowił w Zagórzu parafię, do której od początku należały: Zagórz, Wielopole i Zasław.

W przeszłości zasięg terytorialny parafii oraz liczba wiernych była znacznie większa niż obecnie. W 1990 z parafii zagórskiej wydzieliła się jej północna, bardziej zaludniona część obejmująca Nowy Zagórz tworząc nową parafię pw. św. Józefa Robotnika[1].

Obecnie | edytuj kod

W skład parafii wchodzą: Stary Zagórz, Wielopole oraz Zasław choć w tym ostatnim istnieje kaplica filialna, w której odprawiane są regularnie nabożeństwa. Od 2003 parafia wydaje własny miesięcznik Verbum. W parafii działają: Parafialna Rada Duszpasterska, ministranci, lektorzy, schola oraz chór młodzieżowy[2].

Własność parafii | edytuj kod

Dom zakonny i przedszkole Dom Opieki im. św. Brata Alberta. Widok od ulicy Gubrynowicza

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona parafii, historia
  2. Strona parafii, wspólnoty parafialne

Bibliografia | edytuj kod

  • Księgi metrykalne parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Zagórzu, manuskrypt w jęz. łacińskim, Parafia Wniebowzięcia NMP w Zagórzu
  • Kułakowska-Lis Joanna, Tarnawski Jerzy (współautorzy), Sanktuarium Matki Bożej w Zagórzu, Zagórz 2007

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy