Parafia Zwiastowania Pańskiego w Boiskach


Na mapach: 51°00′06″N 21°57′43″E/51,001667 21,961944

Parafia Zwiastowania Pańskiego w Boiskach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Zwiastowania Pańskiego w Boiskach – jedna z 8 parafii w dekanacie Urzędów w rzymskokatolickiej archidiecezji lubelskiej.

Spis treści

Historia parafii | edytuj kod

Parafia powstała w 1614 r. Poprzednio miejscowość należała do Rybitw. Nową parafię uposażyła Katarzyna Myszkowska. Z czasem obszar parafii uległ pomniejszeniu. Początkowo należała do dekanatu chodelskiego i urzędowskiego ( do XIX w.), później do janowskiego, kraśnickiego i obecnie ponownie do urzędowskiego. Dawniej przy parafii istniał szpital. Z XVIII w. jest wiadomość o bibliotece parafialnej złożonej z kilkudziesięciu dzieł (do dzisiaj zachowało się ok. 20 starych książek). II wojna światowa pochłonęła szereg ofiar z terenu parafii, wśród nich proboszcza - ks. Lisińskiego oraz kościelnego. Obecny cmentarz grzebalny jest używany od 1817 r. Plebania odnowiona w 1996 r. Archiwum zawiera m. in. księgi metrykalne od 1700 r., zgonów od 1817, pisaną przez kilku proboszczów krótką kronikę parafialną.

Zasięg parafii | edytuj kod

Do parafii należą wierni będący mieszkańcami wsi: Boiska Kolonia, Dębina, Idalin, Sosnowa Wola, Stare Boiska, Stefanówka i Ugory.

Sąsiednie parafie | edytuj kod

Parafia Boby, Parafia Dzierzkowice, Parafia Grabówka, Parafia Prawno.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parafia Zwiastowania Pańskiego w Boiskach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy