Parafia polskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu


Na mapach: 53°00′36″N 18°35′37″E/53,010000 18,593611

Parafia polskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniuparafia Kościoła Polskokatolickiego w RP położona na terenie diecezji warszawskiej, w dekanacie pomorsko-warmińskim, w Toruniu. W 2011 roku do parafii należało 500 osób[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu została zawiązana w 1924 roku i była jedną z pierwszych wspólnot Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce. Pierwszą polską mszę św. w Toruniu odprawił ks. Stanisław Zawadzki, który rok później przeniósł się do parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy. W 1925 roku do parafii przyszedł były rzymski zakonnik ks. Kocyłowski. Nie wytrzymał on jednak presji swojego dawnego środowiska i zrezygnował. Po nim nastał młody kapłan Adam Walichiewicz, który jednak nie poradził sobie, tak jak jego następcy ks. Heliodor Rogowski, ks. Izydor Kędzierski, czy ks. Józef Janik, z rzymską propagandą która przy pomocy policji skutecznie podejmowała akcje niszczenia polskokatolickiego ośrodka kościelnego. Wkrótce parafię zlikwidowano, pozbawiając ją stałego proboszcza – odtąd stanowiła „misję Kościoła”[2].

W latach powojennych Parafia Polskokatolicka w Toruniu została reaktywowana w 1962 roku. Przygotowaniem kaplicy- uplasowanej w prywatnej kamienicy zajmowali się bracia: ks. Stanisław Koc i ks. Franciszek Koc. Poświęcenia kaplicy dla Parafii Polskokatolickiej przy ul. Józefa Poniatowskiego 1, dokonał, w 1962 roku, Prymas Kościoła Polskokatolickiego, bp dr Maksymilian Rode.

 Osobny artykuł: Kaplica Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.

W 1993 roku parafia Polskokatolicka w Toruniu zmieniła swój adres. Do spełniania liturgii polskokatolickiej adaptowana została drewniana kaplica ewangelicka, która znajdowała się na Cmentarzu św. Jerzego. Pracami adaptacyjnymi kierował ks. Bogdan Skowroński[3].

Od 1999 roku w parafii duszpasterstwo prowadzi ks. prof. dr hab. Mirosław Michalski, który od 2005 jest proboszczem tej parafii. Duszpasterz od 2000 roku jest kierownikiem Międzyszkolnego Punktu Katechetycznego oraz duszpasterzem rodzin wojskowych i służb mundurowych. W 2006 roku parafianie stworzyli świetlicę środowiskową z biblioteką i międzyszkolnym punktem katechetycznym oraz pracownią informatyczną. Wspierają stowarzyszenie „Azyl” dla ofiar przemocy w rodzinie oraz Fundację „Kultura”, która promuje lokalną działalność artystyczno-literacką.

Proboszczowie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Magdalena Stremplewska, Proboszcz się nie oszczędza (dostęp internetowy w dn. 6.07.2012).
  2. Eugeniusz Elerowski, Parafie Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Polsce na tle historii, Warszawa 2011, s. 265.
  3. Ks. inf. mgr Ryszard Dąbrowski, Tytuły Maryjne Świątyń i parafii Kościoła Polskokatolickiego [w:] bp Jacek Jezierski, Maryja w Wierze i Życiu Chrześcijan. Perspektywa Polsko i Rzymskokatolicka, Olsztyn 2008, s.83.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Parafie dekanatu pomorsko-warmińskiego
Na podstawie artykułu: "Parafia polskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy