Parafia wojskowa św. Jerzego w Białymstoku


Na mapach: 53°06′21,92″N 23°07′48,58″E/53,106089 23,130161

Parafia wojskowa św. Jerzego w Białymstoku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 17 mar 2018. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia wojskowa św. Jerzego w Białymstoku – wojskowa rzymskokatolicka parafia należąca do Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego[1] (do roku 2012 parafia należała do Warszawskiego Dekanatu Wojskowego[2]) położona na terenie dekanatu Białystok - Nowe Miasto przynależnego do metropolii białostockiej. W dniu 3 listopada 1993 r. została przywrócona parafia wojskowa w Białymstoku przez biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia i otrzymała ona tytuł św. Maksymiliana Marii Kolbego. Z dniem 1 grudnia 1997 r. nastąpiła zmiana tytułu parafii, która za patrona otrzymała św. Jerzego[3].

Spis treści

Historia parafii wojskowej w Białymstoku | edytuj kod

W okresie międzywojennym i kilka lat po drugiej wojnie światowej wojskowym kościołem parafialnym garnizonu Białystok była świątynia św. Stanisława BM. Parafia wojskowa ponownie została erygowana 3 listopada 1993 r. przez biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia i otrzymała tytuł św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pierwszym jej proboszczem został ks. Marian Wydra, profesor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Z tego kościoła parafialnego archidiecezji białostockiej, korzystała odrodzona parafia wojskowa. Nowy kapelan i proboszcz wojskowy ks. Tadeusz Pałuska w kwietniu 1997 r. urządził tymczasową kaplicę i kancelarię parafialną w baraku wojskowym przy ul. Kawaleryjskiej 70 i odtąd tam koncentrowało się duszpasterstwo wojskowe.

1 grudnia 1997 r. nastąpiła zmiana tytułu parafii, która jako patrona otrzymała św. Jerzego. W wyniku uzgodnień podjęto decyzję o adaptacji połowy budynku warsztatowego Wojskowej Administracji Koszar (nr 126) w kompleksie koszarowym białostockiej brygady. Wykonany przez architekta Andrzeja Poraszkę projekt został zaakceptowany przez biskupa polowego i zatwierdzony przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Warszawie. Cała dokumentacja adaptacyjna została ukończona w październiku 1998 r.

Terytorium parafii | edytuj kod

Poprzedni proboszczowie | edytuj kod

Od chwili powołania parafii jako proboszczowie w niej pracowali;

  • ks. Marian Wydra, ks. Tadeusz Pałuska, ks. Zbigniew Rećko

Aktualnie:

  • ks. ppłk Tomasz Paroń

Przypisy | edytuj kod

  1. Dekret biskupa Józefa Guzdka ustalający przynależność parafii wojskowych do dekanatów (pol.). Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. [dostęp 20-10-2017].
  2. Restrukturyzacja dekanatów w Ordynariacie Polowym. [dostęp 20-10-2017].
  3. Parafia wojskowa św. Jerzego na stronie archidiecezji białostockiej..
Na podstawie artykułu: "Parafia wojskowa św. Jerzego w Białymstoku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy