Paranienormalni


Paranienormalni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paranienormalni – polski kabaret założony przez Igora Kwiatkowskiego i Roberta Motykę w 2004 roku w Jeleniej Górze.

Spis treści

Skład | edytuj kod

Twórczość | edytuj kod

Pierwszy program powstał w 2004 roku pod koniec wakacji. Znalazły się w nim między innymi skecze takie jak: Papieros, Młotek czy Gołębie. Początkowo w składzie byli Robert Motyka i Igor Kwiatkowski, którzy występowali na scenie oraz Rafał Kadłucki, który był odpowiedzialny za techniczną stronę występów. W 2008 roku do grupy dołączył Michał Paszczyk – aktor i artysta kabaretowy związany z wrocławskim kabaretem Neo-Nówka. Uznanie publiczności zdobyli postacią̨ szalonej i zwariowanej Mariolki, będącej parodią współczesnych nastolatek. Paranienormalni obserwują zjawiska obyczajowe i społeczne, fenomeny popkultury i przyrodę. Relacje damsko-męskie, absurdalne postacie i sytuacje z życia codziennego to tematy, które pojawiają się w ich żartach. Natomiast konsekwentnie nie uprawiają satyry politycznej oraz nie dotykają tematów religii. Z dniem 18 grudnia 2017 roku z grupy odszedł Igor Kwiatkowski, aby rozpocząć solową drogę kariery[2].

Paranienormalni regularnie zapraszani są na największe festiwale muzyczne oraz rozrywkowe – oprócz własnego programu można oglądać ich jako współprowadzących największe imprezy np. Festiwal Piosenki w Opolu, Zakończenie Lata RMF FM i Polsatu i wiele innych. Na youtube.com prowadzą swój paravlog[3], w którym co tydzień dzieli się z widzami zakulisowymi historiami z życia w trasie. Przez dwa sezony w TVP2 prowadzili swój autorski program: Paranienormalni Tonight, który cieszył się ogromną popularnością widzów. Program został nagrodzony w 2016 roku Telekamerą w kategorii program rozrywkowy. Oglądało go średnio 1,19 mln widzów przy udziale wynoszącym 7,6 proc. w grupie 4+ i 8,7 proc. w grupie 16-49.

Postaci | edytuj kod

Paranienormalni stworzyli szereg postaci, które stały się ich znakiem rozpoznawczym:

 • Mariolka – pierwsza postać, którą stworzył Igor Kwiatkowski zainspirowany dziewczyną z klubu, w którym wówczas pracował.
 • Jacek Balcerzak – pięściarz z zanikiem pamięci krótkotrwałej, któremu towarzyszy misja – za wszelką cenę dostać pieczątkę od Dr. Prozaka.
 • dr Janusz Prozak – postać grana przez Roberta Motykę. W skeczu z Balcerzakiem próbuje wytłumaczyć Jackowi pomyłkę, jaka zaszła w związku ze skierowaniem na badania.
 • Profesor – w postać Profesora wciela się Michał Paszczyk. W przeciwieństwie do Balcerzaka może pochwalić się doskonałą pamięcią. Jest błyskotliwy, zgryźliwy i jednocześnie intrygujący. Zawsze wpycha się w kolejkę.
 • Kryspin – określany jako Cesarz Internetu. Postać, która zawsze ma coś do powiedzenia. Obecnie prowadzi swojego videobloga.
 • Wielki Marcel – kolejne wcielenie Igora Kwiatkowskiego. Francuski wirtuoz tańca, zachwycony swoją osobą i umiejętnościami. Na scenie wyróżnia się niebanalnym strojem: jedwabna koszula, zawadiacki żabot i getry. Na scenie pomaga mu kreatywny tłumacz, w którego wciela się Robert Motyka.

Paranienormalni Tonight | edytuj kod

Autorski, komediowy program rozrywkowy. W Paranienormalnych Tonight komicy i parodyści Igor Kwiatkowski i Robert Motyka gościli popularne gwiazdy telewizji, sportu i estrady, które były stawiane w niecodziennych, humorystycznych i zaskakujących sytuacjach. Gospodarze komentowali wydarzenia minionego tygodnia, oddając głos zwariowanej Mariolce i przepytując zaproszonych do studia gości. W programie pojawiły się wyzwania, scenki z udziałem gości i skecze przygotowane specjalnie na potrzeby każdego odcinka. Do pracy nad programem Paranienormalni zaprosili również Kabaret Nowaki, który co tydzień zaskakiwał perypetiami nowych postaci. Co tydzień widzowie mogli zobaczyć też debiutancki serial kabaretów Paranienormalni i Nowaki zatytułowany W przychodni (prze)życia.

Prowadzony od marca 2015 r. show Paranienormalni Tonight przyciągał przed telewizory średnio ponad 1,2 mln widzów[4].

Powtórki programu Paranienormalni Tonight można oglądać na antenie TVP Rozrywka.

Program o takiej konwencji tworzyli także w 2010 roku dla telewizji Polsat. Paranienormalni Show nie pozostało jednak na antenie stacji i z projektu zrezygnowano po zaledwie dwóch[potrzebny przypis] odcinkach. Gościem programu był m.in. Michał Piróg.

Kabaret na żywo | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kabaret na żywo.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

2016 | edytuj kod

 • Telekamera 2016 w kategorii program rozrywkowy (talent show, teleturniej, kabaret)

2008 | edytuj kod

 • Tytuł Świra w kategorii Kabaret za postać Mariolki

2007 | edytuj kod

2005 | edytuj kod

Wydawnictwa płytowe | edytuj kod

 • 2009 – Mariolka prawdę Ci powie (Wydawnictwo Agora) spektakl zarejestrowany przez Telewizję Polską SA 5 listopada 2009 w Krakowie. Wydawnictwo zawiera 16 skeczy: Szef, Mariolka 1, Papieros, Gołębie, Mariolka 2, Mucha i Pająk, M jak Młotek, Wampir, Mariolka 3, Jadę na Hel, Rocky, Inspektor Oko, Mariolka 4, Radio, Mariolka 30 lat później, Finał. Dodatkowo na płycie: Za kulisami.
 • 2013 – Szybcy i Śmieszni (New Abra) – wydawnictwo jest podsumowaniem ostatnich lat działalności Paranienormalnych, którzy postanowili utrwalić na płycie ulubione postacie publiczności: absurdalnego Balcerzaka, natchnionego Poetę, żwawego Profesora czy dociekliwego Dr. Prozaka. Spektakl został zarejestrowany 7 grudnia 2012 r. w Teatrze „Polonia” w Warszawie. Wydawnictwo zawiera 12 skeczy: Stand up, Samobójca, Profesor, Skarpety na dotarcie, Makłowicz, Listonosz, Szybka, Napad kontrolowany, Wielki Marcel, Balcerzak i Karino, Mariolka w spa, Poeta. Dodatkowo na płycie VideoBlog Kryspina.

Przypisy | edytuj kod

 1. Kochani. (pol.). facebook.com. [dostęp 2017-11-01].
 2. Kochani. (pol.). paranienormalni.com. [dostęp 2018-01-12].
 3. Paravlog, PARANIENORMALNI, YouTube [dostęp 2016-09-13] .
 4. 1,3 mln widzów show „Paranienormalni Tonight”. TVP2 przegrywa z konkurencją [dostęp 2016-09-13] .
Na podstawie artykułu: "Paranienormalni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy