Parectopa robiniella


Parectopa robiniella w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parectopa robiniella – gatunek owada z rodziny kibitnikowatych (Gracillariidae). Jest to niewielki motyl o rozpiętości skrzydeł 5,0-6,5 mm. Często występuje wraz ze szrotówkiem robiniaczkiem (Phyllonorycter robiniella)[1].

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie po raz pierwszy opisano jego występowanie w 1970 r, w północnych Włoszech. Na początku lat 80. XX wieku występował już w Jugosławii i na Węgrzech. Z czasem rozprzestrzenił się, i obecnie jest już pospolity na Węgrzech, występuje we Francji, w Czechach, Słowacji, Rumunii i na Ukrainie. Od lat 90. XX wieku spotykany jest również na terenie Polski w południowych województwach, w Wielkopolsce i w województwie kujawsko-pomorskim[1].

Biologia i ekologia | edytuj kod

Należy do tzw. owadów minujących. Jego gąsienice żerując na liściach robią w nich charakterystyczne miny[2]. Monofag żerujący tylko na liściach robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia). Składa pojedyncze jajo na dolnej stronie liścia wzdłuż środkowego jego nerwu. Larwa po wylęgnięciu się z jaja zaczyna od zrobienia plamy na dolnej powierzchni, ale następnie przenosi się na górną powierzchnię i żerując tworzy plamę na górnej powierzchni na środku nerwu. Plamka jest biała, wydłużona z wydłużeniami podobnymi do palców[2]. Larwa przepoczwarcza się na ziemi, wśród opadłych liści. W Polsce może wytworzyć rocznie dwie generacje. Zimuje postać dorosła[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Gatunki obce w Polsce w faunie Polski (ang.). [dostęp 2018-03-30].
  2. a b Plant parasites of Europe (ang.). [dostęp 2018-03-30].
Na podstawie artykułu: "Parectopa robiniella" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy