Park Śląski


Na mapach: 50°17′09″N 18°58′10″E/50,285833 18,969444

Park Śląski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 16 cze 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania WPKiW Planetarium Śląskie Skansen Kolejka linowa Elka Brama wejściowa do Śląskiego ZOO Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko Parkowa Kolejka wąskotorowa – stacja Przystań Hala wystawowa Kapelusz

Park Śląski, do 2012: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) – park miejski w Chorzowie, zajmujący powierzchnię 620 ha[2] lub, według innego źródła, 520 ha[1]. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi też kulturalne centrum konurbacji górnośląskiej[3].

Parkiem zarządza spółka akcyjna Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jednym z głównych inicjatorów powstania Parku był generał Jerzy Ziętek. Decyzja o budowie tej największej inwestycji ekologicznej na Górnym Śląsku zapadła w 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Obszar inwestycji obejmował w 75% zdewastowane tereny poprzemysłowe: hałdy, odpady pogórnicze, biedaszyby, zapadliska, bagna i wysypiska, a także nieużytki rolnicze na terytorium miast Chorzów i Katowice o powierzchni około 640 ha[4]. Z powodu małej przydatności miejscowych kwaśnych gleb bielicowych na teren obecnego Parku przywieziono 3,5 miliona m³ ziemi i dowieziono 0,5 miliona m³ gleb próchnicznych i torfu[4][5].

Budowę rozpoczęto w lipcu 1951 roku. Była ona realizowana w dużej części poprzez czyny społeczne. Zbierano również datki pieniężne i prowadzono sprzedaż kartoników filatelistycznych z dopłatą na budowę WPKiW[4]. Podstawowym założeniem, jakim kierował się przy projektowaniu Parku zespół architektów kierowany przez prof. Władysława Niemirskiego, było podzielenie go na dwie strefy, przy wykorzystaniu istniejącego układu topograficznego. Centralną część parku zaprojektowano więc jako teren o charakterze leśnym, poprzecinany siecią dróg, alejek i traktów pieszych mających sprzyjać wyciszeniu, biernemu wypoczynkowi oraz aktywnej rekreacji ruchowej. Pozostała część parku, ok. 13 ha, zaprojektowana została jako tereny o charakterze kulturalno-rekreacyjnym oraz tereny sprzyjające czynnemu wypoczynkowi, gdzie miały zostać wybudowane dodatkowe atrakcje oraz być organizowane festyny[4].

W latach 50. i 60. w parku realizowano kolejne inwestycje: Stadion, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Planetarium. W 1957 uruchomiono ponad 5-kilometrową trasę kolejki wąskotorowej, a w 1967 kolejkę linową „Elka”. W 1962 działalność rozpoczął ośrodek PTTK, a rok później Ośrodek harcerski z polem namiotowym i strzelnicą sportową. W 1966 oddane do użytku zostało Kąpielisko Fala, a w 1968 nastąpiło otwarcie Hali Wystaw Kapelusz, Rosarium, oraz w owym czasie najwyższej na świecie szklarni wieżowej. Był to najbardziej intensywny okres rozbudowy parku. W późniejszych latach utworzono jeszcze Górnośląski Park Etnograficzny (w 1975 r.), a w 2007 roku powstał Park Linowy „Palenisko”[4].

Na skutek wymiany gruntów podczas budowy os. Tysiąclecia w Katowicach, obecnie Park Śląski w całości leży w granicach administracyjnych Chorzowa. Nie przynależy jednak do żadnej z jego dzielnic, co podkreśla jego regionalny charakter.

16 kwietnia 2012 decyzją władz parku, dotychczas używana nazwa „Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka” została zmieniona na znacznie krótszą „Park Śląski”[6]. Jest to nazwa marketingowa. Oficjalnie parkiem zarządza spółka „Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie”[7].

W 2013 przy Al. Klonowej oddano do użytku śmigłowcowe, sanitarne lądowisko Chorzów-Park.

Fauna i flora | edytuj kod

Drzewostan parku, dzięki starannemu planowaniu, obfituje w bogactwo gatunków drzew. Nasadzenie zrealizowano głównie w czynie społecznym. W sumie na terenie parku wysadzono ok. 3,5 miliona sadzonek drzew i krzewów w 70 gatunkach i odmianach. W pierwszym okresie teren zadrzewiany był tzw. roślinnością pionierską (gatunki szybko rosnące i odporne na zanieczyszczenia). W późniejszym okresie przeprowadzano dosadzanie gatunków szlachetnych, mających wzbogacić jego docelowy wygląd.

Obecnie powierzchnia drzewostanu i terenów zakrzewionych obejmuje ok. 260 ha i jest jedną z największych „kolekcji” drzew i krzewów na terenie Górnego Śląska, obejmującą ponad 350 taksonów. Wiele gatunków posiada nietypowe kształty liści, ciekawe owoce i kwiaty oraz niespotykane pokroje koron.

Do szczególnych miejsc związanych z florą parkową trzeba zaliczyć m.in. Rosarium, które jest największym tego typu ogrodem w Polsce. Na jego terenie znajduje się ponad 35 000 róż prawie 300 odmian.

Ogród Bylinowy, będący następcą Alpinarium funkcjonującego kiedyś w Parku, zaprojektowany został na przełomie lat 1961 i 1962. W związku z wystawą „Nasza zieleń i kwiaty” na kilku hektarach gruntu w okolicy hotelu PTTK wysadzono 186 gatunków i odmian bylin. Obecnie ogród zajmuje pow. 1,6 ha. Rosną w nim np. funkie, przywrotniki ostroklapowe, irysy i maki wschodnie, krzewy takie jak krzewiuszki różowe, azalie, rododendrony czy dereń kousa, a także trawy, m.in. trawa pampasowa, która może osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości[8].

Osobną kategorię stanowią przestrzenne rzeźby kwiatowe zwierząt, czy też kwietniki sezonowe obsadzane corocznie w inne wzory – np. znaki zodiaku, owady, kształty liści czy też formy geometryczne.

W przypadku fauny, na obszarze parku zaobserwować można ok. 70 gatunków ptactwa oraz wiele ssaków, z których największymi są dziki, sarny, lisy i zające. Bogata jest również herpeto i ichtiofauna, występuje tu również wiele gatunków bezkręgowców. Do tego doliczyć trzeba mieszkańców Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Atrakcje parku | edytuj kod

Istniejące | edytuj kod

Śląski Ogród Zoologiczny | edytuj kod

 Osobny artykuł: Śląski Ogród Zoologiczny.

Ogród zoologiczny uruchomiony został w 1954 roku. Znajduje się w nim ponad 2200 zwierząt, przedstawiających 280 gatunków. W roku 1975 zakończono budowę Kotliny Dinozaurów. Znajdują się tam żelbetowe rekonstrukcje szesnastu dinozaurów.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko | edytuj kod

 Osobny artykuł: Legendia .

Najstarszy park rozrywki w Polsce. Został otwarty w 1959 roku pod nazwą Śląskie Wesołe Miasteczko. W 2017 roku, w związku z gruntowną renowacją atrakcji i zmianą wystroju, park zmienił nazwę na Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko.

Stadion Śląski | edytuj kod

 Osobny artykuł: Stadion Śląski.

Jeden z największych stadionów w Polsce. Po trwającej 9 lat modernizacji, został ponownie oddany do użytku 1 października 2017 roku[9]. Stadion pełnił funkcję stadionu narodowego męskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej do momentu powstania Stadionu Narodowego w Warszawie.

Planetarium Śląskie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Planetarium Śląskie.

Planetarium Śląskie to największe i najstarsze planetarium w Polsce.

Galeria Rzeźby Śląskiej | edytuj kod

 Osobny artykuł: Rzeźby w Parku Śląskim.

Unikatowa ekspozycja rzeźby plenerowej tworzona od 1963 roku.

Pozostałe | edytuj kod

Dawne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Program Modernizacji WPKiW (pol.). slaskie.pl. [dostęp 2012-10-09].
  2. Park Śląski - Park Śląski, www.parkslaski.pl [dostęp 2017-11-25] .
  3. Krajobraz tworzą ludzie. Chorzów: Wydawnictwo WPKiW S.A., 2010, s. 30. ISBN 978-83-62506-00-2.
  4. a b c d e Historia Parku (pol.). parkslaski.pl. [dostęp 2013-06-18].
  5. Krajobraz tworzą ludzie. Chorzów: Wydawnictwo WPKiW S.A., 2010, s. 40-42. ISBN 978-83-62506-00-2.
  6. Witamy w Parku Śląskim (pol.). [dostęp 2012-10-09].
  7. Kontakt parkslaski.pl (pol.) [dostęp 2017-07-24]
  8. Park Śląski - Ogród bylinowy, www.parkslaski.pl [dostęp 2018-04-08] .
  9. Stadion Śląski, www.stadionslaski.pl [dostęp 2017-10-25] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Park Śląski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy