Park Narodowy Jeziora Nakuru


Na mapach: 0°22′51,92″S 36°06′31,07″E/-0,381090 36,108630

Park Narodowy Jeziora Nakuru w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Narodowy Jeziora Nakuru (ang. Lake Nakuru National Park) – park narodowy położony w centralnej Kenii w Wielkich Rowach Afrykańskich nad płytkim, słonawym jeziorem tektonicznym Nakuru u podnóża klifów Wielkich Rowów. Jezioro zajmuje powierzchnię 62 km² i od połowy lat 50. XX w. regularnie wysycha.

Park utworzono w 1968, a w 1974 roku rozszerzono go o tereny położone na północ od jeziora oraz o przylegającą sawannę, dzięki czemu powierzchnia parku wynosi teraz 188 km². Park znajduje się na wysokości 1219-1757 m n.p.m. Roczna suma opadów wynosi 965 mm.

Flamingi nad jeziorem Nakuru

Spis treści

Fauna | edytuj kod

Występuje tu 450 gatunków awifauny oraz 56 gatunków ssaków. Z ssaków spotkać można lwy, lamparty, hieny, różne gatunki antylop, gazelę Granta, gazelę Thomsona, dikdika żwawego, koba śniadego. Odradza się populacja nosorożca czarnego, a spotyka się również nosorożca białego. W 1977 roku z zachodniej Kenii sprowadzono żyrafy Rothschilda, które znalazły tu niezłe warunki i zaaklimatyzowały się na tym terenie. Do ciekawszych ssaków należą blisko spokrewnione ze słoniami góralki skalne.

Ptaki reprezentowane są przez takie gatunki jak: drop olbrzymi, marabut, bielik afrykański, pelikan, a przede wszystkim flamingi, których tysiące żerują nad jeziorem Nakuru. W wodach jeziora żyją ryby, mikroskopijne algi i drobne skorupiaki, co przyciąga z kolei tysiące ptaków. Szacuje się, że w szczytowych okresach może tu przebywać do dwóch milionów flamingów. Po spożyciu przez flamingi 135 ton alg, czego dokonują w ciągu jednego dnia, wydalają 45 ton odchodów. Tak duża ilość guana sprawia, iż w ciągu kilku godzin następuje podwojenie ilości alg, dzięki czemu zasoby pożywienia są odnawialne w krótkim czasie.

Flora | edytuj kod

Na terenie parku występuje ok. 550 różnych gatunków roślin.

Turystyka | edytuj kod

Park charakteryzuje się dobrą infrastrukturą, a dopełnieniem wszystkich atrakcji jest las wielkich wilczomleczy przypominających swoim wyglądem kaktusy. Na terenie parku znajduje się wodospad Makalu. Park posiada trzy główne wejścia: Main Gate, Lanet Gate oraz Nderit Gate.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (park narodowy):
Na podstawie artykułu: "Park Narodowy Jeziora Nakuru" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy