Park Narodowy Kings Canyon


Na mapach: 36°47′21,41″N 118°40′22,30″W/36,789281 -118,672861

Park Narodowy Kings Canyon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Narodowy Kings Canyon (ang. Kings Canyon National Park) – park narodowy położony we wschodniej części stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1940, na powierzchni 1869 km². Park Narodowy Kings Canyon przylega do Parku Narodowego Sekwoi. Oba parki są zarządzane przez National Park Service jako jedna jednostka. Wchodzą także w skład rezerwatu biosfery[2].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dawniej obszar dzisiejszego parku narodowego zamieszkiwali Indianie z plemienia West Mono (lub Monache). Ludność pojawiła się na tym terenie już ok. 6-7 tys. lat temu[3]. Zimą przebywali oni na terenach nizinnych i w dolinach, zimą wędrowali oni w wyższe partie gór w celu polowania i handlu z Pajutami. Sytuacja rdzennej ludności pogorszyła się wraz z początkiem gorączki złota w połowie XIX w. Przybyli wtedy w to miejsce licznie kolonizatorzy, a także prywatni przedsiębiorcy. Rozpoczęli oni masową eksterminację miejscowych. Zagrożone było również środowisko naturalne, którego sytuację pogarszały wycinki drzew i powszechność polowań[4].

W latach 70. XIX w. pojawiły się pierwsze głosy nawołujące do zaprzestania wywierania presji na środowisko. Czołowymi działaczami w tej sprawie byli John Muir oraz George Stewart. W rezultacie w 1890 r. podjęto decyzję o ustanowieniu dwóch parków narodowych na tym obszarze - Sequoia oraz Generała Granta. W 1940 r. drugi z nich został rozszerzony o kolejne obszary i przemianowany na Park Narodowy Kings Canyon[4].

Geologia | edytuj kod

Park Narodowy Kings Canyon zajmuje obszar, będący fragmentem łańcucha górskiego Sierra Nevada. W pobliżu znajduje się najwyższy szczyt kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych - Mount Whitney o wysokości 4 421 m n.p.m., w związku z czym wiele szczytów, znajdujących się w obrębie parku osiąga powyżej 3 500 m n.p.m. Szczyty te urozmaicają głębokie doliny, najczęściej pochodzenia lodowcowego, z których najbardziej znaną jest Kings Canyon. Na terenie parku występują głównie skały magmowe jawnokrystaliczne, a wśród nich: granit, dioryt, czy monzonit. Część jest natomiast metamorficzna[5].

Fauna | edytuj kod

Na terenie Parku Narodowego Kings Canyon występuje bardzo wiele dzikich gatunków, wśród których można wymienić: baribala, pumę, kojota preriowego, mulaka, świstaka, rosomaka tundrowego, borsuka, bobra, kotofretkę, szczekuszkę amerykańską, susła. Spośród ptaków można wymieć: sokoła wędrownego.

Flora | edytuj kod

Wśród roślin występujących w parku można wymienić jodłę wspaniałą, sosnę jasnokorą.

Turystyka | edytuj kod

Infrastruktura turystyczna w parku jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Na terenie parku można uprawiać wiele dyscyplin sportu, wśród których można wymienić narciarstwo, snowboarding, wspinaczkę, kajakarstwo.

Przypisy | edytuj kod

  1. Sprawozdania roczne - podsumowanie liczby odwiedzających (ang.). National Park Service. [dostęp 2014-08-24].
  2. SEQUOIA-KINGS CANYON
  3. History & Culture (ang.). National Park Service. [dostęp 2014-04-15].
  4. a b Anna Willman: Parki Narodowe USA (zachód). Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 89-94, seria: Podróże marzeń. ISBN 978-83-60174-60-9.
  5. Geology Overview (ang.). National Park Service. [dostęp 2014-04-15].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (park narodowy w Stanach Zjednoczonych):
Na podstawie artykułu: "Park Narodowy Kings Canyon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy