Park Narodowy Pembrokeshire Coast


Na mapach: 51°50′N 5°05′W/51,833333 -5,083333

Park Narodowy Pembrokeshire Coast w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Park Narodowy Pembrokeshire Coast – półwysep Marloes

Park Narodowy Pembrokeshire Coast (ang. Pembrokeshire Coast National Park, wal. Parc Cenedlaethol Arfordir Penfro) – park narodowy w Wielkiej Brytanii, położony w południowo-zachodniej części Walii. Został utworzony w 1952 w celu ochrony zróżnicowanego wybrzeża morskiego ze skalistymi klifami, piaszczystymi plażami oraz estuariami. Park rozciąga się od Cardigan na północy do zatoki Carmarthen na południowym wschodzie i obejmuje głównie tereny położone w niewielkiej odległości od morza oraz Wzgórza Preseli i estuarium Daugleddau. Do parku włączono także wyspy Ramsey, Skomer, Skokholm, Grassholm i Caldey. Chronione jest także dziedzictwo kulturowe, obejmujące ślady osadnictwa z V wieku p.n.e. oraz jedyny zachowany w Walii młyn pływowy[1].

Ze względu na lokalizację, główne gatunki ptaków podlegające ochronie to ptaki morskie. Na terenie parku istnieją liczne kolonie lęgowe głuptaków, maskonurów oraz rzadkiego burzyka popielatego[2].

Na terenie parku wytyczono liczne szlaki turystyczne i kilka dróg rowerowych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona Parku Narodowego Pembrokeshire Coast (ang.). [dostęp 2009-02-02].
  2. Przyroda Parku Narodowego Pembrokeshire Coast (ang.). [dostęp 2009-02-02].
Na podstawie artykułu: "Park Narodowy Pembrokeshire Coast" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy