Park Narodowy Tsavo


Na mapach: 2°53′56,94″S 38°27′27,50″E/-2,899150 38,457640

Park Narodowy Tsavo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Brama wjazdowa Parku Narodowego Tsavo East - Kenia Wejście do Parku Narodowego Tsavo

Park Narodowy Tsavo – pierwszy park narodowy, który powstał w Kenii. Międzynarodową sławę osiągnął dzięki występującym tam ogromnym słoniom, które są pod całkowitą ochroną.

Park ustanowiono 1 kwietnia 1948 roku, a ze względów administracyjnych w maju 1948 roku podzielono go na dwa obszary: Tsavo wschodnie (większa cześć znajduje się na północ od trasy Mombasa - Nairobi) i Tsavo zachodnie, które rozciąga się aż do granicy z Tanzanią. Tworzą wspólnie największy park narodowy w Kenii i zarazem jeden z największych na świecie, o łącznej powierzchni 22 812 km2, z czego na Tsavo West przypada 9065 km2, a na Tsavo East 13 741 km2.

Cechą charakterystyczną tego parku są olbrzymie baobaby, wystające ponad busz. Sektor południowy odwiedza sporo amatorów safari. Do parku wjeżdża się jedną z pięciu bram wjazdowych. Za najatrakcyjniejsze miejsce uważane są źródła Mzima, wokół których znajdują się siedliska ciekawych zwierząt. Utworzone dzięki źródłom i połączone szeregiem kaskad dwa jeziorka zamieszkane są przez hipopotamy i krokodyle.

Można go zwiedzać tylko pod okiem zatrudnionego strażnika. Na terenach parków Tsavo toczyło się i toczy ostrą walkę z kłusownictwem, którego ofiarami były najczęściej słonie i czarne nosorożce.

9 sierpnia 2001 francuski lekkoatleta Jacky Boxberger został zadeptany przez słonia na terenie parku, kiedy próbował zrobić zwierzęciu zdjęcie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Jacky Boxberger Biography and Olympic Results, Sports-Reference.com [dostęp 2011-01-20]  (ang.).

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Park Narodowy Tsavo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy