Park Schöna nad Czarną Przemszą


Na mapach: 50°16′21,70″N 19°08′19,90″E/50,272694 19,138861

Park Schöna nad Czarną Przemszą w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Schöna nad Czarną Przemszą to pozostałość parku pałacowego, który powstał w latach 1875 - 1879 na terenach byłej wsi Kuźnica, gdzie obecnie znajduje się dzielnica Sielec. Park usytuowany został obok przędzalni wigoniowej Franza Schöna oraz zbudowań mieszkalnych przynależnych do fabryki. Pierwszą wzmiankę o parku znajdziemy w relacji Fanny Lamprecht, wynika, że już w latach 80. XIX w. wokół tych zabudowań rozciągał się park. W 1903 pośród zieleni parku powstała rezydencja przemysłowców zwana Nowym Pałacem Schöna lub Pałacem Oskara Schöna.

Opis ówczesnego wyglądu parku zachował się w pamiętnikach Fanny Lamprecht. Opisany jest między innymi wielki staw, wzgórze oraz modne ówcześnie groty. Podobny obraz parku znajduje się na starych mapach Sosnowca[1] oraz pocztówkach. Park rozciągał się od ul. Sezamowej ( obecnie ul. 1-go Maja ) aż po miejsce gdzie obecnie (stan na 2017 rok) znajduje się kładka prowadząca do Parku Harcerskiego. Po drugiej wojnic światowej na miejscu stawu wybudowano nieistniejący już dziś basen.

W obecnej formie park zajmuje powierzchnię około l ha. Przez park przebiega Bulwar Czarnej Przemszy, który łączy się Parkiem Harcerskim, ulokowanym po drugiej stronie Czarnej Przemszy oraz Parkiem Sieleckim, którego krawędzie sięgają ul. 1-go Maja. W obrębie parku rosną m.in. dęby szypułkowe, kasztanowce zwyczajne, topole czarne, buki w odmianie purpurowej. Najstarsze występujące w parku okazy drzew mają około 130 lat. Trzy z nich należące do gatunku Topola osika objęte są ochroną jako drzewa pomnikowe. Mają one 28 m wysokości i obwody: 408, 415 i 425 cm[2].

 Osobny artykuł: Pomniki przyrody w Sosnowcu.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Plan miasta Sosnowca., v: Drukarnia Planów E. Bryłka, 1935 .
  2. Przeglądanie danych - Pomnik przyrody, Geoserwis GDOS [dostęp 2020-08-25] .
Na podstawie artykułu: "Park Schöna nad Czarną Przemszą" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy