Park Zaczarowanej Dorożki


Na mapach: 50°05′12″N 19°57′57″E/50,086667 19,965833

Park Zaczarowanej Dorożki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Zaczarowanej Dorożkipark znajdujący się w Krakowie pomiędzy ulicami Lublańską a Dobrego Pasterza na osiedlu Prądnik Czerwony[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Park leży na terenie dawnego folwarku należącego od XV wieku do zakonu Dominikanów. Około roku 1604 Zakon przeniósł główne zabudowania wraz z kaplicą w okolice obecnego kościoła Jana Chrzciciela wtedy też postanowiono iż w rejonie obecnie zajmowanym przez park zostanie wybudowany młyn i stawy rybne, takiej lokalizacji sprzyjała płynąca obok rzeka Prądnik. By usprawnić działanie młyna a jednocześnie obniżyć ryzyko częstych wówczas wylewów rzeki jedną z odnóg Prądnika, tzw. “młynówkę robotną”, połączono z płynącym od północy Sudołem Dominikańskim. U zbiegu tych dwóch potoków wybudowano młyn wodny oraz dwa duże stawy położone na zachód od młyna. Podczas Potopu Szwedzkiego w 1655 roku większość zabudowań folwarku została spalona a stawy i koryta potoków zasypane. Młyn wraz z potrzebnymi ciekami wodnymi jednak bardzo szybko odbudowano. Początkowo budynek młyna był drewniany dopiero w XIX wieku zastąpiono go budynkiem murowanym, którego bryła zachowała się do dzisiaj[2].

W 1950 roku tereny folwarku dominikańskiego zostały odebrane zakonowi Dominikanów i upaństwowione. Władze państwowe nie kontynuowały prac w młynie, także stawy zostały zaniedbane i stały się miejscem dzikiej rekreacji mieszkańców powstających w okolicy osiedli. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w związku z budową osiedla mieszkaniowego przy ulicy Dobrego Pasterza stawy zostały osuszone i zasypane, a na ich miejscu utworzono park. Przy parku zachował się budynek młyna, jednak został on zamknięty i w żaden sposób nie został zagospodarowany. Na terenach stawów na południe od parku zostały utworzone działkowe ogródki pracownicze. W latach 90. na mocy decyzji Komisji Majątkowej tereny parku i ogródków zostały zwrócone zgromadzeniu ojców Dominikanów. Nie miało to jednak żadnego wpływu na funkcjonowanie parku natomiast ogródki działkowe zostały zamknięte jesienią 2006 roku i obecnie na terenie działek budowane jest osiedle mieszkaniowe: Villa Galicja[3]. Przy okazji nadania sąsiedniej ulicy imienia Jana Kaczary park zyskał nazwę Parku Zaczarowanej Dorożki.

Infrastruktura | edytuj kod

Park jest elipsą o powierzchni około 2,06 ha, okrąża go asfaltowa aleja, od której do środka parku prowadzi sześć alei. W parku znajduje się plac zabaw z piaskownicami, huśtawką i zjeżdżalnią[1].

W 2010 roku Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony zleciła prace modernizacyjne. Powstał dwustrefowy plac zabaw z wieżami, kładkami wiszącymi, kolejką linową, huśtawki, piaskownice. Plac jest otoczony płotem. W Parku utworzono staw nawiązując do historii tego miejsca, w centralnym skrzyżowaniu alejek zamontowano fontannę w kształcie młyńskiego koła. Oprócz nowych alejek pojawiły się latarnie, nowe ławki, małe krzewy. Wybudowano wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią otoczone piłkochwytami, na którym można grać w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną. W Parku powstały dwie toalety dla psów.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Adrian Rusin: Kraków: Park Zaczarowanej Dorożki (pol.). mmkrakow.pl, 2009-05-17. [dostęp 2010-11-24].
  2. Park „Zaczarowanej Dorożki” w Krakowie (pol.). parki.org.pl. [dostęp 2010-11-24].
  3. Villa Galicja - opis (pol.). villagalicja.pl. [dostęp 2010-11-24].
Na podstawie artykułu: "Park Zaczarowanej Dorożki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy