Park Zizhuyuan


Na mapach: 39°56′28″N 116°18′47″E/39,941111 116,313056

Park Zizhuyuan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok na jezioro Herbaciarnia w jednym z nadbrzeżnych pawilonów

Park Zizhuyuan (chin. upr. 紫竹院公园, chin. trad. 紫竹院公園, pinyin Zǐzhúyuàn Gōngyuán) – park miejski położony w dzielnicy Haidian w Pekinie, na zachód od ogrodu zoologicznego[1].

Nazwa parku, oznaczająca dosłownie park czarnego/purpurowego bambusa, pochodzi od rosnących na jego obszarze około 50 różnych gatunków tej rośliny[1]. Obejmuje on powierzchnię 14 hektarów, z czego większość zajmują trzy połączone ze sobą sztuczne jeziora. Wykopano je w czasach dynastii Yuan jako zbiorniki retencyjne, a z pozyskanej w ten sposób ziemi usypano okoliczne pagórki[2]. Przez park przepływa także rzeka Chang He[2]. Wzdłuż brzegów jezior znajdują się liczne pawilony i skalniaki. Park stanowi popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, z herbaciarniami, kawiarniami i straganem rękodzieła[1].

Historia parku sięga III wieku. W okresie dynastii Ming odbywały się tu obchody święta Qingmingjie, a nad brzegiem rzeki Chang He wzniesiono świątynię. Za rządów Qingów świątynię przekształcono w pałacyk, w którym cesarze wypoczywali w czasie rejsów do Pałacu Letniego. Obecnie budowla ta już nie istnieje, a jedyną pozostałością po niej są dwie kamienne stele i zarysy fundamentów nad brzegiem rzeki[3]. Po upadku monarchii park utracił swoją funkcję i w okresie republikańskim na jego obszarze znajdowały się pola ryżowe. Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku restytuowano park[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Purple Bamboo Park (ZiZhuYuan) (ang.). beijingguide2008. [dostęp 7 lutego 2010].
  2. a b c Purple Bamboo Park (Zizhuyuan) (ang.). china.org.cn. [dostęp 7 lutego 2010].
  3. Lotus Blossoms - Purple Bamboo Park (ang.). ebeijing.gov.cn. [dostęp 7 lutego 2010].


Na podstawie artykułu: "Park Zizhuyuan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy