Park im. Jadwigi Dziekońskiej w Białymstoku


Na mapach: 53°08′06″N 23°08′28″E/53,135000 23,141111

Park im. Jadwigi Dziekońskiej w Białymstoku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park im. Jadwigi Dziekońskiej – park miejski o powierzchni ok. 3 ha położony w centrum Białegostoku w pobliżu dworca autobusowego oraz kolejowego PKP[1].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Tereny zielone położone pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino, ul. Dąbrowskiego, a kościołem św. Rocha uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w 1981 roku nazwano imieniem Jadwigi Dziekońskiej, która w ostatnim okresie swego życia pełniła funkcję kuriera – łączniczki do zadań specjalnych przy szefie łączności w Komendzie Okręgu Armii Krajowej.

Historia parku | edytuj kod

W 2001 r. wykonano modernizację obiektu według projektu mgr. inż. arch. Jana Kabaca. Założeniem koncepcji było uzupełnienie istniejącej zieleni parkowej nowymi nasadzeniami, w wyniku czego uzyskano zwarty, zielony kompleks parku odizolowany od ruchliwych ulic poprzez gęsty szpaler krzewów i średniowysokich drzew. Posadzono drzewa (klon, lipa, jarzębina) oraz krzewy (kalina, budleja, pięciornik, irga, oliwnik, lilak), a także róże.

W październiku 2009 roku w pobliżu budynku Wojewódzkiego Centrum Animacji Kultury rozpoczęto budowę skateparku, którego oficjalnego otwarcia w dniu 8 lipca 2010 roku dokonali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w obecności aktorki Krystyny Jandy (propagatorki jazdy rowerowej). Obecnie jest to jeden z dwóch białostockich skateparków – obok Skateparku Węglowa mieszczącego się nie tylko w plenerze, ale także w hali.

Ogólnodostępny, oświetlony plac umożliwiający korzystanie z niego w godzinach wieczornych. Umieszczono tam szereg przeszkód oraz platform i wzniesień, Znajdą się tam schodki, murki, pochylnie o zróżnicowanych długościach i wysokościach od 0,45 m do 1,5 m nad powierzchnią gruntu[2].

Otoczenie parku | edytuj kod

Między innymi na terenie parku znajdują się:

  • zabytkowy kościół św. Rocha zaprojektowany przez Oskara Sosnowskiego,
  • cztery budynki, w kształcie walców z przeszklonymi stożkowymi dachami tzw. "Białostockie Spodki", zaprojektowane przez Henryka Toczydłowskiego gdzie mieści się Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury,
  • skatepark - ogólnodostępny plac z licznymi trasami do jazdy na deskorolkach, a także przeznaczony do uprawiania sportów takich jak skateboarding, BMX
  • pomnik im. Jadwigi Dziekońskiej,
  • fontanna w otoczeniu skalniaków.

Przypisy | edytuj kod

  1. Białystok portal miejski. Parki i zieleń miejska. [dostęp 2011-12-31].
  2. Informator Białostocki. Park im. Jadwigi Dziekońskiej. [dostęp 2011-12-31].
Na podstawie artykułu: "Park im. Jadwigi Dziekońskiej w Białymstoku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy