Park stanowy Tahquamenon Falls


Park stanowy Tahquamenon Falls w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Górny wodospad Tahquamenon

Park stanowy Tahquamenon Falls (ang. Tahquamnenon Falls State Park) znajduje się w pobliżu miejscowości Paradise w północnej części stanu Michigan (tzw. Górny Półwysep (ang. Upper Peninsula)[1] tworząc obszar o powierzchni blisko 20 tys. hektarów wzdłuż rzeki Tahquamenon na odcinku blisko 20 kilometrów. Na obszarze parku znajdują się dwa wodospady: górny i dolny, które łącznie stanowią jeden z największych wodospadów Ameryki Północnej na wschód od doliny rzeki Missisipi.

Spis treści

Wodospady | edytuj kod

Wodospad górny ma około 70 metrów szerokości przy spadku wód z wysokości około 4,7 m. Największy zarejestrowany przepływ wody, to 200 tysięcy litrów na sekundę. Wodospad znajduje się wśród niemal nietkniętych ludzką działalnością lasów. W okolicy nie ma większych osad ludzkich, znaczniejszych dróg ani linii przesyłowych. Turyści mogą jednak korzystać z platformy widokowej i zejścia do stóp wodospadu.

Wodospad dolny znajduje się około 6 km poniżej górnego i składa się z pięciu mniejszych kaskad/porohów spadających w dół wokół naturalnej wyspy. Nie jest wprawdzie tak widowiskowy, jak wodospad górny, ale oba sprawiaja na turystach spore wrażenie. Dojście dla turystów ułatwiają pomosty widokowe i przystań dla łodzi, którymi można podpływać pod same porohy.

Rzeka Tahquamenon ma swe źródła w okolicy miejscowości McMillan, 156 km od ujścia w (zatoce Whitefish Bay - Jez. Górne) , a jej dorzecze obejmuje ponad 2 500 km kw. powierzchni.

Park jest otwarty przez cały rok pozwalając turystom na korzystanie z uroków dzikiej, niczym nie skażonej przyrody. Na szlakach można spotkać czarnego niedźwiedzia, jelenia, kojota, wydrę, lisa i wielkiego jeżozwierza amerykańskiego[2]. Bobry i norki mają tu swe siedliska, podobnie jak orły bieliki, dzięcioły i wiele innych gatunków ptaków. Wobec ogromnego zasobu ryb w parku dozwolone jest również wędkowanie.

Park zapewnia miejsca namiotowo-kampingowe w czterech ośrodkach zgrupowanych wokół dolnego wodospadu. Ośrodki te (90 miejsc biwakowych każde) posiadają podłączenia do sieci elektrycznej, paleniska, ujęcia wody pitje, ciepłe prysznice i toalety z bieżącą wodą.

Ciekawostki | edytuj kod

  • Wodospady znalazły swe miejsce w poemacie jednego z największych poetów amerykańskich Henry'ego W. Longfellowa "Hiawatha"
  • Rokrocznie, w drugiej połowie września, odbywają się wyścigi kanadyjek na odcinku 26 km od dolnego wodospadu do ujścia rzeki. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja (tel.: (906) 492-3354)
  • W parku kręcono niektóre sceny do filmu Michaela Manna "Ostatni Mohikanin" z roku 1992

Przypisy | edytuj kod

  1. Stan Michigan składa się z dwóch części-półwyspów, rozdzielonych wodami jezior Huron i Michigan, przy czym Półwysep Dolny oblewają (od wschodu) wody jezior Ontario, Huron i Michigan, natomiast Półwysep Górny otaczają wody jezior (od południa) Michigan, Huron i Górnego
  2. W rzeczywistości urson (Erethizon dorsatum) - ssak z rodziny ursonowatych, z rzędu gryzoni

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Park stanowy Tahquamenon Falls" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy