Parken


Na mapach: 55°42′08,9″N 12°34′19,9″E/55,702472 12,572194

Parken w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Parken

Parkenstadion piłkarski w Østerbro (północnej dzielnicy Kopenhagi). Największy obiekt sportowy w Danii, spełniający zarazem wymogi UEFA i FIFA.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Idrætsparken | edytuj kod

Na miejscu obecnego stadionu Parken, w latach 1911–1990 znajdował się stadion Idrætsparken. Pełnił on rolę stadionu narodowego. Był on niezwykle szczęśliwy dla piłkarskiej reprezentacji, która w latach 80. przez 9 lat pozostała niepokonana na tym stadionie, w tym aż 15 meczów z rzędu wygrywała. Ostatni mecz, jaki rozegrano na starym stadionie był mecz z Jugosławią 14 listopada 1990.

Parken | edytuj kod

Budowę nowego stadionu Parken rozpoczęła się w listopadzie 1990 i zakończyła się we wrześniu 1992. Przygotowano dokładnie 30 000 krzesełek dla kibiców[potrzebny przypis]; a co warte podkreślenia: od najbardziej oddalonego siedzenia do środka boiska jest zaledwie 100 m (brak bieżni).

Pierwszym meczem jaki rozegrano na Parken było spotkanie piłkarskie drużyny narodowej gospodarzy z Finlandią 9 września 1992. Jesienią 1993 obiekt otrzymał zgodę na organizowanie meczów o europejskie puchary i już w maju 1994 rozegrano tutaj finał Puchar Zdobywców Pucharów pomiędzy Arsenalem Londyn a AC Parmą.

1 czerwca 1993 obiekt został kupiony przez FC København, który od tamtej pory rozgrywa tutaj swoje mecze.

Wydarzenia sportowe | edytuj kod

Żużel | edytuj kod

Od 2001 brytyjska firma BSI, mająca prawa do organizacji Grand Prix, przenosi turnieje Grand Prix do wielkich miast (m.in. Cardiff, Sztokholm). W latach 1995–2002 Grand Prix Danii odbywało się na kameralnym stadionie Speedway Center w małym miasteczku Vojens. Od 2003 miejscem zmagań żużlowców jest Parken.

Na murawie stadionu powstaje sztuczny tor. Murawa stadionu zostaje zasłonięta specjalnymi materiałami, a na nie zostaje usypana nawierzchnia po której ścigają się żużlowcy. Miejsca na trybunach zostają - na czas zawodów żużlowych - ograniczone do ok. 22 000[potrzebny przypis]. Jest to spowodowane tym, że pierwsze kilkanaście rzędów zostają wyłączone z użytkowania - trybuny na Parken znajdują się od razu przy murawie, toteż pierwsze rzędy pełnią rolę pasa bezpieczeństwa.

Tor żużlowy jest budowany i rozbierany co rok, toteż na każde zawody zmienia się jego specyfika. Z tego też powodu na torach tymczasowych nie ma zwyczaju prowadzenia statystyki rekordu toru.

Koncerty | edytuj kod

Na stadionie Parken rozgrywa swoje mecze FC København. Organizowane są tam także koncerty muzyczne.

W 2001 odbył się tu Konkurs Piosenki Eurowizji.

Bibliografia | edytuj kod

  • Kozłowski Marcin, Zagadka na Parken [w:] Gazeta Pomorska z 27 czerwca 2003, s. 26 dodatku bydgoskiego.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Parken" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy