Parma F.C.


Parma Calcio 1913 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Parma F.C.) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parma Calcio 1913włoski klub piłkarski, grający w Serie A i mający siedzibę w Parmie.

Swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Stadio Ennio Tardini, który może pomieścić 30 tysięcy widzów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Założony 27 lipca 1913 jako Verdi FC. Nazwa klubu była hołdem ku czci Giuseppe Verdiego, znanego kompozytora, który urodził się w tym mieście. Pod koniec tego samego roku klub zmienił nazwę na Parma FC. Do lat sześćdziesiątych klub balansował między Serie B a Serie C, by ostatecznie pod koniec dekady z niej spaść. Pobyt klubu, już pod nazwą Parma AC, w niższych ligach trwał do lat osiemdziesiątych, gdy klub zaczął trenować Arrigo Sacchi, który awansował z Parmą do drugiej ligi. W 1990 trenerem zespołu został Nevio Scala, z którym zespół awansował do Serie A. Rozpoczął tym samym bardzo udaną dekadę dla klubu. W owym czasie w Parmie grali tacy piłkarze, jak: Fabio Cannavaro, Enrico Chiesa, Gianluigi Buffon, Hernán Crespo czy Gianfranco Zola. W 2004 roku nazwa klubu została zmieniona powtórnie na Parma FC.

W wyniku afery związanej z prezesem Stefano Tanzim, jednocześnie właścicielem koncernu Parmalat, klub stracił głównego sponsora i od tamtego czasu balansował na krawędzi spadku z Serie A. Sytuację finansową uratowała nieco sprzedaż Alberto Gilardino do AC Milan i wyprzedaż wielu zawodników drużyny. Sezon 2007/2008 zespół zakończył na miejscu spadkowym, jednak w sezonie 2008/2009 zajął drugie miejsce w Serie B i powrócił do pierwszej ligi. Kolejne lata w wykonaniu piłkarzy Parmy nie należały do najlepszych. Dopiero w sezonie 2013/14 Parma F.C. zajęła szóste miejsce w Serie A, premiujące ją do gry w europejskich pucharach. Jednak w wyniku kontrowersyjnej decyzji dotyczącej rzekomego niespłacenia w terminie zaległości finansowych, co spowodowane było biurokratycznymi procedurami, a nie winą klubu, Gialloblu zostali wykluczeni przez UEFA z rozgrywek eliminacji Ligi Europejskiej. Odwołania od wyroku okazały się bezskuteczne[1]. W wyniku tych wydarzeń sprzedaż klubu zapowiedział jego prezes i ulubieniec kibiców, Tommaso Ghirardi[2].

19 marca 2015 roku sąd orzekł bankructwo Parmy. Klubu nie było stać nawet na opłacenie rachunków za energię elektryczną, a dzień wcześniej prezydent klubu został aresztowany pod zarzutem "prania brudnych pieniędzy"[3].

Od sezonu 2015/2016 Parma zaczęła swój powrotny marsz do najwyższej fazy rozgrywkowej. Po awansie z serie D do serie C, a następnie, w sezonie 2016/2017 do serie B, przyszedł czas na walkę o serie A. 18 maja 2018 roku po wyjazdowym zwycięstwie 2:0 nad Spezią zespół z Parmy zapewnił sobie 2 miejsce w tabeli i awans do serie A. We włoskiej prasie ten wyczyn (awans z serie D do serie A w ciągu trzech sezonów) określany był jako" dokonanie niemożliwego".

Sukcesy | edytuj kod

Szkoleniowcy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy piłkarzy Parmy Calcio 1913.

Zawodnicy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Parmy Calcio 1913.

Obecny skład | edytuj kod

Stan na 1 stycznia 2021[4]

Piłkarze na wypożyczeniu | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Redaktor strony: Wykluczenie FC Parma (pol.). www.fcparma.com.pl. [dostęp 2014-10-05].
  2. Prezydent Parmy zrezygnował.
  3. Prezydent Parmy został aresztowany, www.canalplus.pl [dostęp 2016-02-07] .
  4. Parma Calcio 1913, [w:] baza Transfermarkt (drużyny) [online] [dostęp 2021-01-01] .

Europejskie puchary | edytuj kod

 Osobny artykuł: Parma F.C. w europejskich pucharach.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "Parma F.C." pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy