Partia Centrum (Finlandia)


Partia Centrum (Finlandia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partia Centrum (fiń. Suomen Keskusta, skr. Kesk.[1], szw. Centern i Finland[2]), fińska partia polityczna.

Partia Centrum jest centrową partią agrarystyczną. Jest jedną z trzech największych partii politycznych w kraju, wraz z Partią Socjaldemokratyczną (SDP) oraz Partią Koalicji Narodowej. Aktualnie Partia Centrum posiada 31 z 200 mandatów w fińskim parlamencie[3].

Partia jest członkiem Międzynarodówki Liberalnej oraz Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy oraz sygnatariuszem liberalnych manifestów tych organizacji[4]. Jej członkowie w Parlamencie Europejskim zasiadają we frakcji liberałów (ALDE)[5]. Pierwotnie Partia Centrum uzyskała status obserwatora w Międzynarodówce Liberalnej w 1983 roku po tym, jak Liberalna Partia Ludowa weszła w sojusz z Partią Centrum w 1982 roku. W roku 1986 Liberalna Partia Ludowa zrezygnowała z sojuszu z Partią Centrum, mimo wszystko Partia Centrum wystąpiła o przyjęcie jej do Międzynarodówki Liberalnej i w roku 1988 została przyjęta jako pełnoprawny członek tej organizacji.

Mimo to można kwestionować fakt przynależności Partii Centrum do partii liberalnych w palecie fińskich partii politycznych, ponieważ jej poglądy w wielu kwestiach są konserwatywne, zwłaszcza w wykonaniu polityków starszej generacji. Większość polityków partii, wywodzącej się ze starej Partii Ludowej, opowiada się za Wspólną Polityką Rolną w ramach Unii Europejskiej. Fiński aforyzm mówi że: „istnieje taka rzecz jak skrajne centrum”. Rzecznicy tej idei twierdzą, że partia może ewoluować do rangi partii liberalnej, największym jednak rzecznikiem idei liberalnych w fińskim parlamencie jest nadal Partia Szwedów (SFP), jakkolwiek konserwatywna Partia Centrum gości także w swoich szeregach zwolenników wolnego rynku.

Partia Centrum została założona w 1908 roku przez Santeri Alkio, pod nazwą Partii Ludowej lub Maalaisliitto[2]. Obecnie rolnicy tylko w małym stopniu, bo w ok. 10%, głosują na Partię Centrum[2]. Partia Centrum otrzymuje największe swoje wsparcie od grup zawodowych. Jednakże nawet obecnie rolnicza Finlandia oraz małe miasteczka są najmocniejszym elektoratem Partii Centrum. Partia Centrum mierzy także w kierunku zdobycia elektoratu w miastach południowych Finlandii.

Mimo że partia posiada ideologiczne podłoże w XIX-wiecznym ruchu ugrupowania fennoman, partia jest raczej bezpośrednią kontynuacją Stanu Chłopskiego z sejmów sprzed 1906 roku.

19 kwietnia 2015 roku partia ta wygrała w Finlandii wybory parlamentarne z wynikiem 21,1% głosów, czyli z przewagą 2,9% głosów nad ich głównym przeciwnikiem, czyli wcześniej urzędującą Partią Koalicji Narodowej[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Lyhenneluettelo (fiń.). kotus.fi. [dostęp 2014-12-24].
  2. a b c Centern i Finland (szw.). uppslagsverket.fi. [dostęp 2014-12-24].
  3. Parliamentary Elections 2019 [dostęp 2019-06-17]  (ang.).
  4. Keskusta Euroopassa (fiń.). keskusta.fi. [dostęp 2014-12-24].
  5. ALDE Party members (ang.). aldeparty.eu. [dostęp 2014-12-24].
  6. Eduskuntavaalit 2015 – Tulos (fiń.). vaalit.fi. [dostęp 2015-06-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (partia polityczna):
Na podstawie artykułu: "Partia Centrum (Finlandia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy