Partia Lewicy (Szwecja)


Partia Lewicy (Szwecja) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partia Lewicy (szw. Vänsterpartiet) – szwedzka partia socjalistyczna, bardziej radykalna od Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Sprzeciwia się prywatyzacji, członkostwu Szwecji w UE, zwraca dużą uwagę na kwestie ekologiczne, propaguje postulaty feministyczne i egalitarystyczne.

Powstała w 1917 na skutek rozłamu w Partii Socjaldemokratycznej. Od 1998 wraz z Zielonymi wspiera rządy socjaldemokratów.

Należy do Sojuszu Nordyckiej Zielonej Lewicy.

Spis treści

Program | edytuj kod

Feminizm i dyskryminacja | edytuj kod

Partia Lewicy domaga się równości płci, dlatego postuluje utworzenie Ministerstwa Równości Społecznej, wprowadzenie do szkół średnich zajęć z „samoobrony feministycznej”, równej płacy i jednakowych warunków pracy dla kobiet i mężczyzn, równego podziału urlopu rodzicielskiego oraz stworzenia schronisk dla maltretowanych kobiet. Partia Lewicy chce również, aby wymiar sprawiedliwości lepiej chronił ofiary dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową[3].

Sprzeciwiamy się kapitalizmowi – porządkowi gospodarczemu, który prowadzi do podziału klasowego, niesprawiedliwości i wojen. Naszym celem jest wyzwolenie ludzkości od wszelkich form ucisku. Aby go osiągnąć, nie wystarczy znieść podział na klasy – koniecznie jest również zniesienie patriarchatu.

Fragment programu Partii Lewicy[4],

Partia dostrzega związek między systemem kapitalistycznym i imperializmem a rasizmem. W swoim programie Vänsterpartiet pisze: Bogactwo Zachodu w dużej części opiera się na wyzysku krajów rozwijających się i degradacji ich środowiska naturalnego[5].

Vänsterpartiet sprzeciwia się normatywizmowi w kwestii seksualności, uznając go za przyczynę wykluczenia i dyskryminacji osób homoseksualnych[5].

Imigracja i integracja | edytuj kod

Partia Lewicy chce specjalnego programu, który pomógłby nowo przybyłym do Szwecji imigrantom w znalezieniu pracy[6].

Vänsterpartiet politykę przymusowej asymilacji uznaje za „godną ubolewania”. Stoi na stanowisku, iż wszystkie mniejszości narodowe zamieszkujące Szwecję powinny mieć prawo do własnej tożsamości, języka i religii.

Demokracja wymaga, aby wszyscy, którzy należą do mniejszości narodowych mieli możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących wszystkich dziedzin życia społecznego.

Fragment programu Partii Lewicy[5],

Model państwa | edytuj kod

Partia chce uchwalenia konstytucji zakładającej laickość (wypowiedzenie wszystkich umów między Szwecją a związkami wyznaniowymi) i republikański charakter państwa (zniesienie monarchii)[5].

Polityka zagraniczna | edytuj kod

W konflikcie izraelsko-palestyńskim partia popiera niepodległościowe dążenia Palestyny. Domaga się również zerwania przez Unię Europejską umów handlowych z Izraelem, jeśli ten nie zaprzestanie okupowania Strefy Gazy[7][8].

Liderzy partyjni | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Left Party.
  2. Resultat i varje medlemsland. [dostęp 2015-03-15].
  3. Feminism. [dostęp 2010-06-01].
  4. Feministisk plattform. [dostęp 2012-08-02].
  5. a b c d Partiprogram. [dostęp 2013-11-11].
  6. Integration. [dostęp 2010-06-01].
  7. Israel och Palestina. [dostęp 2010-06-01].
  8. Befria Gaza – Bojkotta Israel!. [dostęp 2009-01-04].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Partia Lewicy (Szwecja)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy