Pas bezpieczeństwa


Pas bezpieczeństwa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania 3-punktowy pas bezpieczeństwa w samochodzie Pas bezpieczeństwa w samolocie

Pas bezpieczeństwa – pas z tkaniny lub tworzywa sztucznego montowany w samochodzie lub samolocie, który po zapięciu częściowo chroni ludzi przed uszkodzeniami ciała w razie zderzenia lub gwałtownego hamowania samochodu, lub wpadnięcia samolotu w turbulencje.

Ścisłe powiązanie pasażerów ze szkieletem kabiny samochodu tworzącym klatkę bezpieczeństwa za pomocą ciasno dopasowanych pasów bezpieczeństwa pozwala użytkownikom pojazdu wytracić prędkość podczas zderzenia wraz z samochodem. Dzięki temu mniejsze są działające na nich przyspieszenia (opóźnienia). Dorośli pasażerowie „związani” są z kabiną 3-punktowym, automatycznym pasem barkowo–biodrowym lub 2-punktowym pasem biodrowym. Kierowcy rajdowi używają 5- a nawet 6-punktowych pasów.

Nieprawidłowo zapięte pasy grożą kalectwem a nawet śmiercią – informują eksperci[1][2]. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie pasa. Jego część biodrowa powinna przebiegać pod kolcami biodrowymi, a część barkowa – przez środek mostka i środek ramienia. By osiągnąć odpowiedni efekt należy poświęcić kilka chwil na ustawienie punktu mocowania. Po zapięciu pasa wystarczy jeszcze tylko pociągnąć jego część barkową do góry, by pas ściśle przylegał do ciała. Czynność tę warto wielokrotnie powtarzać w trakcie jazdy.- podają eksperci.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Po raz pierwszy pasy bezpieczeństwa w samolotach zastosowano w latach 20. XX wieku, zaś w pojazdach samochodowych w latach 50. (w 1955 roku Ford wprowadził je do seryjnej produkcji, ale zakończyło się to fiaskiem; następnie w 1958 roku Volvo – już z powodzeniem – wprowadziło pasy biodrowo – ramienne).

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu wprowadzono po raz pierwszy w 1970 w Australii (w stanie Wiktoria), natomiast w Polsce w 1983 (dodatkowo w 1991 wprowadzono obowiązek zapinania wszystkich pasów, także tylnych).

Głównym powodem wprowadzenia pasów bezpieczeństwa do pojazdów samochodowych (osobowe, ciężarowe, terenowe itp.) była ochrona kierowcy i pasażerów przed poważnymi i tragicznymi skutkami zderzeń czołowych; niezapięty kierowca lub pasażer(-owie) siłą bezwładności w momencie zderzenia przemieszczał się do przodu, co prowadziło do uderzeń ciała w elementy wyposażenia kabiny lub do wypadnięcia z wnętrza pojazdu przez przednią szybę.

Oprócz samych pasów bezpieczeństwa dodatkowo stosuje się napinacze pasów, które mają za zadanie docisnąć – w przypadku zderzenia – kierowcę lub pasażera do fotela poprzez odciągnięcie zapięcia pasa do tyłu.

Ciekawostka historyczna | edytuj kod

W numerze 6 polskiego czasopisma "AUTO" z 1929 roku[3] na stronie 31, zamieszczono obszerny artykuł autorstwa majora pilota Bolesława Stachonia pt. "Zastosowanie pasów bezpieczeństwa w samochodowych imprezach sportowych". Autor na podstawie własnych doświadczeń pilota i obserwacji wypadków na torach samochodowych, sugeruje zastosowanie pasów bezpieczeństwa w automobilach wyścigowych. W konkluzji artykułu, przewiduje w przyszłości sensowność zastosowanie pasów w samochodach "prywatnych".

W latach 30. XX w. w Polsce niektórzy kierowcy samochodów rajdowych wzorem znanego sportowca Witolda Rychtera używali biodrowych pasów bezpieczeństwa. Osoby, które ich nie stosowały prędko raniły się w głowę od szybkiej jazdy na wybojach lub wypadały z aut.[4][5]

Podział pasów bezpieczeństwa | edytuj kod

  • statyczne (długość pasa każdorazowo była dopasowana do wymiarów ciała kierowcy lub pasażera) i bezwładnościowe (wyposażone w mechanizm sprężynowego zwijania pasa; umożliwiają pochylenie ciała bez konieczności odpinania pasa),
  • aktywne (posiadają klamrę spinającą) i pasywne (nie posiadają klamry spinającej, po wejściu do środka pojazdu i zajęciu miejsca na fotelu kierowca lub pasażer automatycznie zapinany jest pasami).
  • 2 punktowe (biodrowe) i 3 punktowe (ramienno – biodrowe).


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A Wirtualna Polska MediaW.P.M., Nieprawidłowo zapięte pasy to ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń, moto.wp.pl, 16 kwietnia 2014 [dostęp 2019-03-14]  (pol.).
  2. Pisanie SMS-ów i nieprawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa to najczęstsze grzechy kierowców, lifestyle.newseria.pl [dostęp 2019-03-14] .
  3. Kazimierz (red )K.() Wallmoden Kazimierz (red )K.(), Auto: ilustrowane czasopismo sportowo-techniczne: organ Automobilklubu Polski oraz Klubów Afiliowanch: revue sportive et technique de l' automobile: organe officiel de l'Automobile-Club de Pologne et des clubs afiliés 1929 czerwiec R.8 Nr6, Automobilklub Polski [dostęp 2017-01-03] .
  4. Ci Wspaniali Mężczyźni: I Komu To Przeszkadzało…? – Automobilownia.Pl, automobilownia.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
  5. Obowiązek zapinania pasów ogranicza naszą wolność? – RMF24.pl, www.rmf24.pl [dostęp 2018-03-29] .

Bibliografia | edytuj kod

  • JerzyJ. Wicher JerzyJ., Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego, Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2002, ISBN 83-206-1461-9, OCLC 749493661 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (urządzenie zabezpieczające):
Na podstawie artykułu: "Pas bezpieczeństwa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy