Pas ruchu


Pas ruchu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania 3 pasy ruchu - jeden do skrętu w lewo, dwa do jazdy prosto Odtwórz plik multimedialny Zmiana pasa ruchu na ośmiopasowej drodze w Göteborgu w Szwecji

Pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi[1].

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, minimalna szerokość pasa ruchu zależy od kategorii drogi i wynosi od 2,50 m (drogi dojazdowe) do 3,75 m (autostrady poza terenem zabudowanym). Maksymalna szerokość pasa ruchu na terenie zabudowanym wynosi od 3,5 metra (autostrada) przez 3,0 m (droga zbiorcza) do 2,5 m (dwupasowa droga dojazdowa)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 110)
  2. § 15 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2016 r. poz. 124).
Na podstawie artykułu: "Pas ruchu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy