Pasja według św. Jana (BWV 245)


Pasja według św. Jana (BWV 245) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pasja według św. Jana – wcześniejsza, jedna z dwóch pasji, jakie zachowały się w całości, autorstwa Johanna Sebastiana Bacha.

Powstała w ostatnim okresie jego twórczości, gdy zajmował stanowisko kantora przy Kościele św. Tomasza w Lipsku, na zamówienie rady miejskiej. Premiera odbyła się w 1724 w Wielki Piątek w Kościele św. Mikołaja w Lipsku. Przed następnym wykonaniem dzieła w 1727 Bach opracował ją na nowo i ta wersja wykonywana jest do dzisiaj.

Tekst pasji to w całości 2 rozdziały Ewangelii św. Jana: J 18,1-40 oraz J 19,1-42 (od pojmania Jezusa do złożenia Jego ciała do grobu po ukrzyżowaniu). Soliści: Ewangelista, Piotr, Jezus, Piłat oraz Chór.

Bach umieścił w pasji wiele arii i chorałów, które ilustrują śpiewaną ewangelię i określają uczucia kompozytora, będąc jakby jego modlitwą do Boga.

Pasja składa się z dwóch części. Jej mocną stroną jest dramatyzm, spójna konstrukcja i surowa prostota. Czas wykonania całości wynosi ok. 2 godziny.

Spis treści

Architektura | edytuj kod

Część pierwsza

Część druga

Fragmenty z Ewangelii św. Mateusza | edytuj kod

Bach dodał do Ewangelii św. Jana dwa fragmenty z Ewangelii św. Mateusza:

Mt 26,75 Wspomniał Piotr na słowo Jezusa, który mu powiedział: "Zanim kogut zapieje, trzy razy się Mnie wyprzesz". Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał.

Mt 27,51-52 A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało.

Źródło | edytuj kod

Tekst niemiecki: https://en.wikipedia.org/wiki/St_John_Passion

Tekst polski: Dorota Gostyńska (napisy)

TVP KULTURA, 14 kwietnia 2014

Johann Sebastian Bach: Johannes-Passion / Sir Simon Rattle, conductor · Berliner Philharmoniker · Camilla Tilling, soprano · Magdalena Kožená, mezzo-soprano · Topi Lehtipuu, tenor (arias) · Mark Padmore tenor (Evangelist) · Roderick Williams, baritone (Jesus) · Christian Gerhaher, baritone (Pilatus, Petrus) · Rundfunkchor Berlin, Simon Halsey Chorus Master · Peter Sellars, staging / Recorded at the Berlin Philharmonie, 28 February 2014, https://www.digitalconcerthall.com/en/concert/16892

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (utwór muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Pasja według św. Jana (BWV 245)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy