Pastwiska (województwo podkarpackie)


Na mapach: 49°32′12″N 21°55′58″E/49,536667 21,932778

Pastwiska (województwo podkarpackie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pastwiskawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zarszyn[2][3]. Leży nad Wisłokiem. Od 2000 roku Pastwiska są wsią sołecką.

Wieś leży u podnóża Wzgórz Rymanowskich i Pogórza Bukowskiego przy drodze wojewódzkiej nr 889 z Rymanowa, przez Bukowsko do Szczawnego. Droga ta łączy się drogą 892 prowadzącą do przejścia granicznego przez Radoszyce na Słowację. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.

Wieś o liczbie mieszkańców 225[4]

Spis treści

Opis miejscowości | edytuj kod

We wsi znajduje się mały kościół św. Józefa z darami Jana Pawła II, między innymi figura Matki Boskiej Fatimskiej[5].

Na ścianie Domu Ludowego znajduje się tablica upamiętniająca pobyty kard. Karola Wojtyły, robiącego zakupy w sklepie, który mieścił się w tym budynku.

We wsi odbywa się coroczny zimowy i letni Rajd Śladami Dwóch Kardynałów kardynała Stefana Wyszyńskiego  i kardynała Karola Wojtyły szlakiem z Pastwisk do Komańczy.

Blisko Domu Ludowego znajduje się kamienny pomnik ku czci Františka Geisler oficera II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej. Jest on czechosłowackim bohaterem, który został zabity przez Niemców w walkach o Pastwiska 18 września 1944 roku podczas Operacji Dukielsko-Preszowskiej. Walczył on wcześniej o wyzwolenie Zarszyna i Beska, gdzie został odznaczony za ratowanie rannych żołnierzy na polu bitwy[6].

Podczas tej bitwy dwór rodziny Russockich został zniszczony, ale pozostał park przy drodze. Naprzeciwko parku znajduje się kapliczka odbudowana po wojnie w miejsce przedwojennej zniszczonej przez Armię Sowiecką. A w polu w kierunku Odrzechowej kępa drzew – lasek, który jest cmentarzem zmarłych na cholerę w XIX wieku.

W centrum wsi znajduje się boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci, dom ludowy, sklep, bar, gospodarstwo agroturystyczne[7].

W miejscowości powstało Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły. Centrum powstało w celu upamiętnienia licznych pobytów Kard. Karola Wojtyły w Beskidzie Niskim a w szczególności w Rudawce Rymanowskiej. Miejsce to pokazuje ścieżkę życiową Korola Wojtyły, która doprowadziła go aż na Stolicę Piotrową poprzez wyeksponowanie trzech wątków: intelektualno-duchowego, pasterskiego i turystyczno – przyrodniczego[8].

Turystyka | edytuj kod

Przełom rzeki Wisłok, za mostem w Pastwiskach.

Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach[9] Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach[9]

Szlaki piesze | edytuj kod

Szlaki rowerowe | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Raport o stanie Gminy Zarszyn za rok 2018. s.5
  2. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  3. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. Raport o stanie Gminy Zarszyn za 2018 r. 
  5. Kościół (pastwiska.pl)
  6. Pomin (pastwiska.pl)
  7. Nocleg (pastwiska.pl)
  8. URZĄD GMINY ZARSZYN, www.zarszyn.pl [dostęp 2019-07-09]  (pol.).
  9. a b Start, www.zarszyn.pl [dostęp 2019-07-10]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Pastwiska (województwo podkarpackie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy