Pasztecik szczeciński


Pasztecik szczeciński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Paszteciki szczecińskie serwowane z czerwonym barszczem Najstarszy bar serwujący paszteciki przy al. Wojska Polskiego 46 w Szczecinie

Pasztecik szczeciński – rodzaj smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego mieszankami mięsnymi bądź jarskimi, danie typowe dla Szczecina[1]. Nadzienie składa się najczęściej z wieprzowiny połączonej z wołowiną, kapusty z grzybami bądź sera i pieczarek[2][3]. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dość powszechnym zjawiskiem było zastępowanie farszu mięsnego pastą jajeczną[4]. Ciasto z zewnątrz jest kruche, jednak w środku ma delikatną i miękką konsystencję. Pasztecik serwowany jest zazwyczaj z niezabielanym, mocno przyprawionym czerwonym barszczem.

Najstarszy lokal serwujący paszteciki został założony w 1969 roku[1], do produkcji specjału używał maszyny sprowadzonej w 1971 roku z radzieckiego demobilu, wyprodukowanej dla tamtejszego wojska[2].

W 2008 roku pojawiła się propozycja Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopomorskiego, aby pasztecik wpisać na Listę produktów tradycyjnych, chronionych przez unijne prawo[4]. Ostatecznie pasztecik znalazł się na liście 22 grudnia 2010 roku, co oznacza, iż wszyscy producenci muszą ściśle przestrzegać jego receptury[5].

W roku 2015 władze wojewódzkie ogłosiły, że dzień 20 października obchodzony będzie jako Dzień Pasztecika Szczecińskiego[6].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Bar Pasztecik w Szczecinie.
  2. a b Pasztecik szczeciński
  3. Najstarszy Pasztecik w Szczecinie świętuje 45. urodziny
  4. a b Walka o unijny awans szczecińskich pasztecików.
  5. Sylwia Polachowska: Co z tego wynika, że minister docenił paszteciki i paprykarz. 2010-12-23.
  6. Emilia Wolf: Przed nami Dzień Pasztecika Szczecińskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, 2015-10-19. [dostęp 2015-10-20].


Na podstawie artykułu: "Pasztecik szczeciński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy