Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych


Na mapach: 40°47′00,7″N 73°57′58,5″W/40,783528 -73,966250

Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych (ros. Патриаршие приходы в США) – struktura grupująca parafie prawosławne na terytorium Stanów Zjednoczonych podległe Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Są to placówki duszpasterskie założone przez misjonarzy rosyjskich w czasie ich pracy w Ameryce Północnej, które po uzyskaniu autokefalii przez Kościół Prawosławny w Ameryce wyraziły wolę pozostania w jurysdykcji patriarchy Moskwy. Katedrą patriarszych parafii jest sobór św. Mikołaja na nowojorskim Manhattanie. Czasowo pełniącym obowiązki zwierzchnika patriarszych parafii jest biskup suroski Mateusz (Andriejew)[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Patriarsze parafie wywodzą się, podobnie jak parafie współczesnego Kościoła Prawosławnego w Ameryce, z misji, jaką od końca XVIII w. prowadził w Ameryce Północnej Rosyjski Kościół Prawosławny. Sukcesy misji sprawiły, że w 1905 została ona przekształcona w archieparchię z dwoma wikariatami. Całość pozostawała w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do konfliktu między arcybiskupem amerykańskim Platonem a locum tenens patriarchatu moskiewskiego Sergiuszem (Stragorodskim). Konflikt ten wybuchł na tle wymogu lojalności rosyjskich duchownych prawosławnych wobec władz radzieckich i zakończył się zerwaniem więzi kanonicznych. Od 1934 do 1946 obydwie struktury nie utrzymywały ze sobą kontaktów, zaś patriarchat moskiewski powołał do życia Egzarchat Amerykański z metropolitą Beniaminem (Fiedczenkowem) na czele, do którego przeszły te parafie, które poparły stanowisko metropolity Sergiusza (zobowiązanie lojalności). Dopiero w 1970 Rosyjski Kościół Prawosławny stosownym tomosem nadał Kościołowi w Ameryce status autokefaliczny. Egzarchat Amerykański został zlikwidowany, zaś wchodzące w jego skład parafie miały – w zamyśle autorów tomosu tymczasowo – tworzyć strukturę o nazwie Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych. Jej zwierzchnik jest każdorazowo tytularnym biskupem jednego z miast w eparchii moskiewskiej.

 Osobny artykuł: Kościół Prawosławny w Ameryce.

Podział administracyjny | edytuj kod

Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych są zgrupowane w następujące dekanaty[2]:

Poza tym jako odrębne jednostki funkcjonują parafia przy soborze św. Mikołaja w Nowym Jorku oraz działający w tym samym mieście męski monaster św. Marii Egipcjanki[2]. Łącznie Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych zrzeszają 32 placówki duszpasterskie[2].

Zwierzchnicy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Назначен новый управляющий приходами Московского Патриархата в Италии (ros.). patriarchia.ru, 15 października 2018. [dostęp 2018-10-16].
  2. a b c Patriarchal parishes
  3. Климент, митрополит Калужский и Боровский (Капалин Герман Михайлович)
  4. Макарий, митрополит Винницкий и Могилёв-Подольский (Свистун Леонид Никитич)
  5. Павел, митрополит Минский и Слуцкий, Патриарший экзарх всея Беларуси (Пономарев Георгий Васильевич)
  6. Меркурий, митрополит Ростовский и Новочеркасский (Иванов Игорь Владимирович)
  7. Biogram w serwisie Patriarchatu Moskiewskiego
  8. Назначен новый управляющий приходами Московского Патриархата в Италии (ros.). patriarchia.ru, 15 października 2018. [dostęp 2018-10-16].

Bibliografia | edytuj kod

  • Pospielovsky D., The Russian Church under the Soviet regime 1917–1982, St. Vladimir's Seminary Press, New York 1984, t.I–II, ​ISBN 0-88141-033-0
Na podstawie artykułu: "Patriarsze parafie w Stanach Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy