Paul Böhm


Paul Böhm w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul Böhmniemiecki architekt i mistrz murarski.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Architekt czynny w Bydgoszczy od połowy lat 90. XIX wieku i w pierwszej dekadzie XX wieku. Prowadził przedsiębiorstwo i biuro techniczne projektowania i kierowania budowami nad- i podziemnymi. Był właścicielem nieruchomości przy ul. Gdańskiej 109[1]. Na przełomie XIX i XX w. zajmował się podobnie jak inni bydgoscy architekci projektowaniem i budową kamienic czynszowych sprzedawanych następnie z zyskiem handlarzom nieruchomości i najemcom, m.in. przy ulicy Cieszkowskiego[2].

Działalność architektoniczna w Bydgoszczy | edytuj kod

Paul Böhm był ważnym przedstawicielem nurtu malowniczego w bydgoskiej architekturze końca XIX wieku[3].

W tym stylu zaprojektował m.in.:

Ich fasady są niespokojne, poruszone, asymetryczne, nieregularne, urozmaicone zastosowaniem zróżnicowanych elementów architektonicznych i różnych materiałów (np. szachulca).

Na początku XX wieku Böhm zainteresował się secesją, efektem czego było kilka bardzo udanych realizacji, m.in.:

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D. Bręczewska-Kulesza, B. Derkowska-Kostkowska, A. Wysocka [i inni]: Ulica Gdańska. Przewodnik historyczny. Bydgoszcz: 2003.
  2. Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996, str. 13
  3. Iwona Jastrzębska-Puzowska: Od miasteczka do metropolii. Rozwój architektoniczny i urbanistyczny Bydgoszczy w latach 1850–1920.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paul Böhm" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy