Paul Bellitzer von Russdorff


Paul von Rusdorf w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Paul Bellitzer von Russdorff) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul von Rusdorf (ur. ok. 1385 w Roisdorf, zm. 4 stycznia 1441 w Malborku) – 29. wielki mistrz krzyżacki w latach 1422–1441[1].

Życiorys | edytuj kod

Paul von Rusdorf początkowo sprawował urząd krzyżackiego prokuratora w Kętrzynie (ówczesnym Rastenburgu), później w Tucholi, gdzie pełnił funkcję komtura. Od 1416 był wielkim komturem w Malborku. Wielkim mistrzem krzyżackim został 10 marca 1422 po złożeniu rezygnacji przez Michała Küchmeistera. W czasie jego rządów kontynuowane były wojny z Polską (wojna golubska, wojna polsko-krzyżacka 1431-1435) i wzrastało znaczenie stanów na terenie państwa krzyżackiego[2].

W 1430 stany pruskie złożyły propozycję utworzenia Rady Krajowej do zarządzania państwem. W skład Rady miałoby wejść 6 dostojników krzyżackich, 6 przedstawicieli duchowieństwa niezakonnego, 6 rycerzy i 6 przedstawicieli miast. Paul von Rusdorf nie przyjął tej propozycji, ale dwa lata później wyszedł z propozycją utworzenia Tajnej Rady – organu doradczego wielkiego mistrza. Propozycję wielkiego mistrza odrzuciły miasta, a przyjęło rycerstwo. Członkiem Tajnej Rady został m.in. Jan Bażyński[2].

W czasie pełnienia funkcji wielkiego mistrza przez Paula von Rusdorf odbywały się zjazdy stanów pruskich zwykle w Elblągu lub Malborku oraz 26 lutego 1434 w Kętrzynie. W Zjazdach uczestniczyli dostojnicy Zakonu, 12 przedstawicieli duchowieństwa diecezjalnego, 50 przedstawicieli rycerstwa (wybory posłów odbyły się w 1432 r.) i 20 przedstawicieli miast. W Zakonie dochodziło do rozdźwięków. W lutym 1440 przeciwnicy Paula von Rusdorf podjęli próbę odsunięcia go od władzy. W obronie wielkiego mistrza stanęły stany pruskie, które formalnie utworzyły Związek Pruski. Udało mu się w ograniczonym stopniu zabezpieczyć kraj Zakonu w zakresie polityki zagranicznej, ale nie był w stanie przywrócić wewnętrznej spójności Zakonu. Paul von Rusdorf ostatecznie złożył rezygnację z urzędu 2 stycznia 1441. W kilka dni po rezygnacji z urzędu wielkiego mistrza zmarł w Malborku i tam został pochowany[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Paweł Pizuński, Poczet wielkich mistrzów krzyżackich Wydawnictwo Arenga Skarszewy, s. 114.
  2. a b c Paul von Rusdorf. www.deutsche-biographie.de. [dostęp 2021-11-03].
  3. Paul von Rusdorf Hochmeister des Deutschen Ordens (1422-1441) Udo Arnold (Bonn). www.rheinische-geschichte.lvr.de. [dostęp 2021-11-03].
Wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paul Bellitzer von Russdorff" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy