Paul Kane


Paul Kane w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul Kane (ur. 3 września 1810 w Mallow, zm. 20 lutego 1871 w Toronto) − kanadyjski malarz pochodzenia irlandzkiego, znany z obrazów przedstawiających rdzenną ludność zachodniej Kanady oraz rdzennych Amerykanów z Oregon Country.

Ten artysta-samouk dorastał w Toronto (wtedy znanym jako York) i ćwiczył malowanie poprzez naśladowanie mistrzów europejskich podczas wyprawy do Europy. Podjął się dwóch wypraw poprzez dziki północny wschód Kanady w 1845 oraz od 1846 do 1848. Pierwszy szlak podróży prowadził do Sault Ste. Marie i z powrotem. Pod ochroną Kompanii Zatoki Hudsona, podjął się kolejnej, nieco dłuższej wyprawy z Toronto poprzez Góry Skaliste do Fort Vancouver i Fort Victoria w Dystrykcie Columbia, tak bowiem zwali Kanadyjczycy Oregon Country.

Podczas obu wypraw Kane szkicował i malował autochtonów i dokumentował ich życie. Po powrocie do Toronto stworzył ponad sto malunków olejnych na podstawie szkiców. Jego praca, szczególnie szkice, są po dziś dzień wartościowym źródłem dla etnologów. Obrazy olejne, zgromadzone w jego studio, są uważane za część kanadyjskiego dziedzictwa narodowego, mimo że często Kane upiększał je i znacznie przekoloryzował, oprócz dokładności szkicowanych plenerów na korzyść bardziej dramatycznych scen.

Bibliografia | edytuj kod

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 347. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paul Kane" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy