Paula Jones


Paula Jones w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 19 sty 2018. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paula Corbin Jones (ur. 17 września 1966 jako Paula Rosalee Corbin) - była pracownica rządu stanu Arkansas która w maju 1994 pozwała do sądu prezydenta Billa Clintona za molestowanie seksualne (ang. sexual harassment), które według niej miało miejsce w maju 1991 kiedy Clinton był gubernatorem tego stanu. Clinton, urzędujący jako prezydent USA od stycznia 1993, twierdził że jego urząd nie daje mu czasu na zaangażowanie w taki proces, i że powinien on odbyć się dopiero po zakończeniu jego kadencji. Po wielu odwołaniach i manewrach prawnych, 27 maja 1997 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał jednogłośną decyzję że proces ma się odbyć podczas kadencji Clintona. 1 kwietnia 1998 sędzia Susan Webber Wright z Federal District Court oddaliła pozew, przed procesem, argumentując że Jones nie wykazała wyrządzonych jej szkód. Pomimo tego, podczas gdy oddalenie było rozpatrywane przez sąd wyższej instancji, w listopadzie 1998 Clinton zawarł z Jones umowę o wycofanie pozwu i zapłacił jej $850,000 [1].

Procedura impeachmentu prezydenta Clintona, obwiniająca go o składanie fałszywych zeznań pod przysięgą i blokowanie działań organów sprawiedliwości, była głównie bazowana na zeznaniach Clintona złożonych podczas pozwu Pauli Jones. W szczególności, Clinton w odpowiedzi na pytania o jego stosunki z Moniką Lewinsky zaprzeczył że miał z nią stosunki seksualne, co okazało się niezgodne z prawdą.

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.time.com/time/nation/article/0,8599,15882,00.html The Price of Pacifying Paula

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paula Jones" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy