Paula Kania


Paula Kania w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paula Kania–Choduń (ur. 6 listopada 1992 w Sosnowcu) – polska tenisistka, mistrzyni Polski w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej[1][2], a także drużynowa mistrzyni Polski.

Spis treści

Kariera tenisowa | edytuj kod

Zaczęła grać w tenisa w wieku siedmiu lat. Pierwszy kontakt z profesjonalnym tenisem miał miejsce w maju 2007 roku, w kwalifikacjach do turnieju ITF w Warszawie. Debiut nie był udany i tenisistka po przegraniu pierwszego meczu z Kim Grajdek odpadła z kwalifikacji. W sierpniu tego samego roku otrzymała dziką kartę do turnieju głównego w Gdyni, ale zarówno w singlu jak i w deblu odpadła po pierwszej rundzie. We wrześniu zagrała w Kędzierzynie-Koźlu i o ile w singlu odpadła już w pierwszej rundzie, to w deblu (w parze z Weroniką Domagałą) dotarła do półfinału. Pierwszy wygrany mecz singlowy zaliczyła w lipcu 2008 roku, na turnieju w Toruniu, gdzie pokonała w pierwszej rundzie Verdianę Verardi. W maju 2009 roku dotarła do półfinału gry singlowej w Warszawie, pokonując między innymi Sarah Gronert.

W 2010 roku odniosła pierwsze znaczące sukcesy. Na początku lipca wywalczyła złoty medal w tenisowych mistrzostwach Polski, pokonując w finale Aleksandrę Rosolską[3]. Potem, w parze z Weroniką Domagałą, wygrała turniej deblowy w Pieszczanach, a we wrześniu zwyciężyła w singlu, na turnieju w Gliwicach. Rok 2011 przyniósł jej kolejne sukcesy w postaci jednego wygranego turnieju w grze pojedynczej i dwóch w grze podwójnej rangi ITF.

W maju 2010 roku po raz pierwszy wystąpiła na turnieju WTA Tour. Miało to miejsce w Warszawie, gdzie z dziką kartą w parze z Magdą Linette zagrała w pierwszej rundzie turnieju głównego. We wrześniu 2012 roku wystąpiła w kwalifikacjach gry pojedynczej do turnieju Tashkent Open, ale przegrała w pierwszej rundzie z Jekatieriną Byczkową. Sukcesem natomiast okazał się jej udział w turnieju gry podwójnej. Wystąpiła w nim z Paliną Piechawą, z którą w finale pokonały parę Anna Czakwetadze/Wiesna Dołonc. Było to pierwsze zwycięstwo tenisistki w rozgrywkach cyklu WTA Tour.

W 2013 roku, razem z zespołem Carbo Koks Górnik Bytom, zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni Polski[4].

W 2014 roku razem z Oksaną Kalasznikową zanotowała finał zawodów WTA International Series w Stambule. W meczu mistrzowskim para przegrała z Misaki Doi i Eliną Switoliną wynikiem 4:6, 0:6.

W 2015 roku, razem z zespołem Carbo Koks Górnik Bytom, ponownie zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni Polski.

Finały turniejów WTA | edytuj kod

Gra podwójna 6 (1-5) | edytuj kod

Wygrane turnieje rangi ITF | edytuj kod

Wygrane turnieje singlowe (5) | edytuj kod

Wygrane turnieje deblowe (12) | edytuj kod

Puchar Federacji | edytuj kod

Gra pojedyncza | edytuj kod

Gra podwójna | edytuj kod

Bilans spotkań przeciwko pierwszej dziesiątce rankingu WTA | edytuj kod

Bilans spotkań w turniejach WTA Tour i w kwalifikacjach do tych turniejów przeciwko zawodniczkom klasyfikowanym w pierwszej dziesiątce rankingu w przeciągu kariery (stan na 15 lutego 2015).

KK Zawodniczka już zakończyła karierę.

Przypisy | edytuj kod

  1. MP - 94 Narodowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn (pol.). Polski Związek Tenisowy. [dostęp 2020-07-19].
  2. Komisja Historyczna PZT: Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn (pol.). Polski Związek Tenisowy. [dostęp 2019-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-30)].
  3. Tenisowe mistrzostwa Polski. Paula Kania wygrała w singlu (pol.). sport.pl. [dostęp 8 lipca 2010].
  4. Drużynowe mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn – wyniki (pol.). Polski Tenis, 2013-06-20. [dostęp 2013-06-22].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Paula Kania" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy