Paula Seling


Paula Seling w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paula Seling (ur. 25 grudnia 1978 w Baia Mare) – rumuńska wokalistka, DJ radiowy, kompozytorka, producentka muzyczna i autorka tekstów.

W swojej karierze Seling wydała trzynaście albumów studyjnych (w tym trzy płyty świąteczne)[1][2]. Włada biegle trzema językami: rumuńskim, francuskim i angielskim, czasem występuje także z repertuarem w języku włoskim.

W 2010 roku reprezentowała Rumunię podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Playing with Fire”, który wykonała razem z Ovidiu „Ovim” Cernăuțeanu. Duet zajął trzecie miejsce w finale konkursu, zdobywając łącznie 162 punkty[3]. W 2014 para ponownie została wybrana na reprezentantów kraju podczas imprezy, tym razem z utworem „Miracle[4], z którym zajęli 12. miejsce w klasyfikacji finałowej 59. Konkursu Piosenki Eurowizji[5].

W 2011 roku Seling objęła funkcję jurora i mentora w rumuńskiej wersji formatu The X Factor. Pod koniec roku nawiązała współpracę z norweskim wokalistą Alexandrem Rybakiem, z którym nagrała utwór „I'll Show You”, mający premierę w kwietniu 2012 roku. W tym samym roku wokalistka została zaproszona przez wytwórnię Walt Disney Records do nagrania rumuńskojęzycznej wersji piosenki „My Spirit Flies” („Chiar pot zbura”) wykorzystanej w ścieżce dźwiękowej filmu animowanego Merida waleczna.

Spis treści

Edukacja i początki kariery | edytuj kod

Paula Seling urodziła się 25 grudnia 1978 w Baia Mare, ma brata Paula. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie u Tilcy Mariany w szkole artystycznej, jako dziesięciolatka dołączyła do szkolnego chóru, którego została solistką. Rok później zaczęła brała udział w wielu lokalnych i krajowych festiwalach muzycznych. W 1993 roku została członkinią zespołu Enders, w którym grała na keyboardzie. Dwa lata później wygrała nagrodę dla Najlepszego Interpretatora Instrumentalnego podczas festiwalu Steaua de cristal w Botoszanach, nagrodę Ursulețul de aur w lokalnym konkursie oraz zajęła pierwsze miejsce na festiwalu Armonia w Bukareszcie. W tym samym roku poznała Paula Nancę z Fundacji Kultury Phoenix, która w przyszłości wydała kilka jej płyt. W 1996 wygrała statuetkę Aurelian Andreescu oraz wystąpiła jako chórzystka w programie Viața de român. Wykonała w nim także jego solowy występ, zaśpiewała utwór „When the Winter Comes” oraz po raz pierwszy wystąpiła podczas Festiwalu Golden Stag[6].

W czerwcu 1997 roku ukończyła naukę w Krajowej Szkole im. Gheorghe Şincaia, pięć lat później skończyła studia w Bukareszcie na wydziale dziennikarstwa[7].

Kariera muzyczna | edytuj kod

1997-2000: Only Love, Stiu ca exist, Colinde si Cantece Sfinte, De dragoste | edytuj kod

Seling podczas koncertu ku pamięci Amy Winehouse w 2011 roku

W tym samym roku zaśpiewała przed Joan Baez, wzięła udział na festiwalu Mamaia z utworem „Trurli” oraz wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Only Love[2]. Materiał na płytę został nagrany w Niemczech[6]. W 1998 zgłosiła się z zespołem Talisman do udziału w krajowych selekcjach do 43. Konkursu Piosenki Eurowizji (Selecția Națională 1998) z utworem „Te iubesc”[8], który zajął czwarte miejsce w finałowej klasyfikacji[9]. W tym samym roku zaśpiewała gościnnie przed koncertem Chicka Chorei oraz wydała dwie płyty: Stiu ca exist[10] i składankę Colinde si Cantece Sfinte[11]. W 1999 ukazał się jej debiutancki album kompilacyjny, zatytułowany De dragoste[2], na który muzykę skomponował Nicu Alifantis[12]. W tym samym czasie wokalistka wystąpiła na Festiwalu Mamaia ze swoją wersją jednej z jego piosenek „Ploaie în Luna lui Marte”, która przyniosła jej tytuł Hitu roku[6].

2001-07: Festiwal Golden Stag, przełom w karierze | edytuj kod

W styczniu 2001 roku Seling wydała album Ma voi intoarce, promowany m.in. przez utwór „Lângă mine” nagrany z Directia 5. W tym samym roku ukazały się także płyty pt. Stii ce inseamna i Prima selectie[2]. Rok później wygrała Festiwal Golden Stag, co zapewniło jej krajową rozpoznawalność oraz podpisanie jesienią kontraktu płytowego z wytwórnią Roton Records[6]. W 2003 roku Seling wydała płytę pt. Fara sfarsit[2] oraz wzięła udział w krajowych eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Let's Go!”[13][14], z którym zajęła trzecie miejsce[15]. Na początku 2005 roku razem z ojcem, bratem i mężem założyła własną wytwórnię płytową – Unicorn Records Romania[16], rok później wydała album świąteczny zatytułowany De Sarbatori[2]. W lipcu 2007 roku wystąpiła gościnnie jako support przed koncertem Michaela Boltona, a w październiku – przed Beyoncé Knowles[17]. W 2008 zaśpiewała razem z Florinem Salamem w Bukaresztańskiej Orkiestrze Symfonicznej oraz z Al Bano podczas koncertu w Jassy[6]. W tym samym roku wydała także album kompilacyjny – 1998-2008[18], a w grudniu – świąteczną płytę pt. The National Journal[6].

2009-10: Believe i Konkurs Piosenki Eurowizji | edytuj kod

Seling i Ovi podczas konferencji prasowej 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku

W 2009 roku Seling wydała podwójny, angielsko-rumuńskojęzyczny album:Believe/Culeg vise[2][19], nad którym pracowała sześć lat[6]. W tym samym roku razem z Cristianem Faurem wygrała festiwal w Mamai[6], a we wrześniu została jedną z jurorek podczas Festiwalu Golden Stag, gdzie poznała Ovidiu „Oviego” Cernăuțeanu. Duet postanowił nawiązać współpracę, czego efektem został utwór „Playing with Fire” zakwalifikowany do krajowych eliminacji eurowizyjnych Selecția Națională 2010. Seling wystąpiła podczas selekcji także z raperem Kamarem Ghedim, z którym zgłosiła piosenkę „It's Not Too Late”[20]. 6 marca odbył się finał eliminacji[21][22], które wokalistka wygrała w parze z Ovi'm, zostając tym samym reprezentantką Rumunii podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji (z Kamarem zajęła piąte miejsce w klasyfikacji)[23]. W kwietniu ukazał się teledysk do konkursowej propozycji[24][25].

19 maja duet rozpoczął próby kamerowe do występu w Konkursie Piosenki Eurowizji, rozgrywanego w Telenor Arena w Oslo[26][27]. 27 maja para wystąpiła podczas drugiego koncertu półfinałowego[28][29] i zakwalifikowała się do sobotniego finału[30][31][32], w którym zajęła ostatecznie trzecie miejsce z wynikiem 162 punktów[3]. Po finale imprezy wokalistka otrzymała tytuł Najpiękniejszej uczestniczki Konkursu Piosenki Eurowizji przyznawany przez czytelników w plebiscycie organizowanym na portalu poświęconym imprezie – wiwibloggs.com[33].

Po udziale w konkursie duet wydał jeszcze dwa utwory: „We Got Something” and „Counting Down”. W tym samym roku Seling wzięła udział w dziesiątej edycji programu Dansez pentru tine (rumuńskiej wersji formatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami) i zajęła ostatecznie trzecie miejsce w parze z Tudorem Moldoveanu[34][35].

2011-13: The X Factor i One Mile of Words | edytuj kod

Seling i Ovi podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku

W 2011 roku Seling została jedną z prowadzących krajowe eliminacje eurowizyjne Selecția Națională 2011[36] oraz wystąpiła w reklamie kremów do twarzy firmy Gerovital[37]. W listopadzie 2011 roku zaśpiewała podczas koncertu zorganizowanego ku pamięci Amy Winehouse. W tym samym roku użyczyła głosu Holley Shiftwell w rumuńskiej wersji językowej filmu animowanego Auta 2[38] oraz została wybrana na jedną z jurorek pierwszej edycji krajowej wersji formatu The X Factor[39], w wyborze uczestników podczas etapu przesłuchań pomagał jej Alexander Rybak, zwycięzca 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, z którym kilka tygodni później nagrała utwór „I’ll Show You”[40]. Po premierze singla w kwietniu 2012 roku para wyruszyła w trasę koncertową po Europie[41]. W maju tego samego roku wokalistka została krajową sekretarką podającą punkty podczas finału 57. Konkursu Piosenki Eurowizji[42]. Na zaproszenie wytwórni Walt Disney Records nagrała także rumuńskojęzyczną wersję piosenki „My Spirit Flies” („Chiar pot zbura”) wykorzystanej w ścieżce dźwiękowej filmu animowanego Merida waleczna[38]. W lutym 2013 roku Seling wydała swój kolejny album studyjny, zatytułowany One Mile of Words[43], kilka miesięcy później wystąpiła w reklamie farby do włosów firmy Loncolor[44][45].

Od 2014: Konkurs Piosenki Eurowizji | edytuj kod

W marcu 2014 roku Seling i Ovi ponownie wzięli udział w finale krajowych eliminacji eurowizyjnych, tym razem z utworem „Miracle”[46]. Duet zajął pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji, zostając tym samym reprezentantami Rumunii podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji[4]. W maju para wystąpiła jako ostatnia w kolejności w drugim półfinale konkursu[47] i z drugiego miejsca zakwalifikowała się do rundy finałowej[48][49], w której zajęła ostatecznie 12. miejsce po zdobyciu w sumie 72 punktów[5]. Po finale konkursu Seling po raz drugi otrzymała tytuł Najpiękniejszej uczestniczki Konkursu Piosenki Eurowizji przyznawany przez czytelników w plebiscycie organizowanym na portalu poświęconym imprezie – wiwibloggs.com[50]. W maju 2020 roku wspólnie z Ovim wystąpiła w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonała „Playing with Fire” i cover kompozycji „Fairytalenorweskiego piosenkarza Alexandra Rybaka[51].

Życie prywatne | edytuj kod

W 2005 roku wyszła za mąż za Radu Bucura, który został jednym z założycieli wytwórni wokalistki – Unicorn Records Romania[6].

Dyskografia | edytuj kod

Albumy studyjne | edytuj kod

Albumy kompilacyjne | edytuj kod

Albumy świąteczne | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Jarmo Siim: Wrap-up: Romania played with fire, successfully! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-06-11. [dostęp 2014-07-30].
 2. a b c d e f g Discography of Paula Seling (ang.). www.paulaseling.com. [dostęp 2014-07-30].
 3. a b Eurovision Song Contest 2010 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-05-12].
 4. a b Jakov I. Leon: Paula and Ovi to represent Romania! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-03-01. [dostęp 2014-03-01].
 5. a b Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-05-12].
 6. a b c d e f g h i Paula Seling's Bio (ang.). www.paulaseling.com. [dostęp 2014-07-30].
 7. Biografie (rum.). www.paulaseling.wordpress.com. [dostęp 2014-07-30].
 8. Paula Seling si Talisman – Te iubesc- Eurovizion 1998 (rum.). www.trilulilu.ro. [dostęp 2014-07-30].
 9. ROMANIA 1998 (ang.). www.natfinale.50webs.com. [dostęp 2014-07-30].
 10. Paula Seling – Știu Că Exist (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-07-30].
 11. Narcisa Suciu / Paula Seling – Colinde Și Cântece Sfinte (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-07-30].
 12. Paula Seling – De Dragoste (10 Cantece De Nicu Alifantis) (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-07-30].
 13. André Rodrigues: Romanian broadcaster TVR announced finalists (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-01-25. [dostęp 2014-08-03].
 14. Kamil Górecki: First half of the Romanian finalists known (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-02-16. [dostęp 2014-08-03].
 15. ROMANIA NATIONAL FINAL 2003 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2014-08-03].
 16. Unicorn Records Romania (ang.). W: Rate Your Music [on-line]. www.rateyourmusic.com. [dostęp 2014-07-30].
 17. Paula Seling & Ovi – biografia (pol.). W: Interia.pl [on-line]. www.muzyka.interia.pl, 2010-07-12. [dostęp 2014-07-30].
 18. Paula Seling – 1998 – 2008 (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-07-30].
 19. Believe – Paula Seling (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2014-07-30].
 20. Gustav Dahlander: Sixteen Romanian finalists racing for Eurovision (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-01-26. [dostęp 2014-07-30].
 21. Jarmo Siim: 6th of March is Super Saturday (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-22. [dostęp 2014-07-30].
 22. Andreas Schacht: Will Romania find a winner tonight? (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-03-06. [dostęp 2014-07-30].
 23. Andreas Schacht: Romania sets its hopes on Paula & Ovi (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-03-06. [dostęp 2014-07-30].
 24. Jarmo Siim: Exclusive: new video for Romania! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-04-06. [dostęp 2014-07-30].
 25. Jarmo Siim: Paula and Ovi: Romania's game with fire (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-07. [dostęp 2014-07-30].
 26. Andreas Schacht: Romania: Paula and Ovi are playing with fire (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-19. [dostęp 2014-07-30].
 27. Glen Webb: Paula & Ovi's burning desire (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-22. [dostęp 2014-07-30].
 28. Sietse Bakker: Results of the Semi-Final Allocation Draw (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-02-07. [dostęp 2014-05-29].
 29. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2014-05-29].
 30. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-30].
 31. Glen Webb: Tonights winners discover their position in the Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-28. [dostęp 2014-07-30].
 32. Marco Brey: TONIGHT: The Grand Final! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2010-05-29. [dostęp 2014-07-30].
 33. TOP MODEL (ang.). W: WiWiBloggs [on-line]. www.wiwibloggs.com. [dostęp 2014-07-30].
 34. Paula Seling şi Tudor Moldoveanu (rum.). www.protv.ro. [dostęp 2014-07-30].
 35. Tudor Moldoveanu & Paula Seling (rum.). W: Pro TV [on-line]. www.dansezpentrutine.protv.ro. [dostęp 2014-07-30].
 36. Alexandru Busa: Paula & Ovi to host the Romanian national final (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2010-10-16. [dostęp 2014-07-30].
 37. Paula Seling este endorser pentru gama Gerovital Plant cu extract de floare de colt in campania realizata de Cupid Advertising alaturi de Cocoon Bucharest (rum.). www.ecomunicate.ro, 2011-03-15. [dostęp 2014-07-30].
 38. a b About Paula Seling & OVI (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-30].
 39. Paula Seling, absolut superbã la X Factor (rum.). www.arq.ro, 2011-11-14. [dostęp 2014-07-30].
 40. Alexandru Busa: New song by Alexander Rybak and Paula Seling (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2012-05-31. [dostęp 2014-07-30].
 41. Simon Storvik-Green: Alexander Rybak and Paula Seling in European tour (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-09-27. [dostęp 2014-07-30].
 42. Gordon Roxburgh: Running order for the voting tonight (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-05-26. [dostęp 2014-07-30].
 43. One Mile of Words – Paula Seling (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2014-07-30].
 44. Loncolor 20 de ani (rum.). www.youtube.com. [dostęp 2014-07-30].
 45. Iulia Bunea: SpotON. Paula Seling, imaginea Loncolor. Florin de la Hi-Q promovează Hyperion. (rum.). W: Pagina de Media [on-line]. www.paginademedia.ro, 2013-07-01. [dostęp 2014-07-30].
 46. Jakov Isak Leon: Tonight: Romanian Selecția Națională (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-03-01. [dostęp 2014-07-30].
 47. Victor M. Escudero: Tonight! The Second Semi-Final from Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-07-30].
 48. Gordon Roxburgh: Tonight ten more winners through to the Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-07-30].
 49. Eurovision Song Contest 2014 Second Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-07-30].
 50. Willy Lee Adams: PAULA SELING IS EUROVISION’S NEXT TOP MODEL 2014 (ang.). W: WiWiBloggs [on-line]. www.wiwiblogg.com, 2014-05-24. [dostęp 2014-07-30].
 51. Eurovision Home Concerts: Here are the artists of Episode 6 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. [dostęp 2020-05-08].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paula Seling" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy