Paulin z Yorku


Paulin z Yorku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paulin, biskup z Yorku (zm. 10 października 644 w Rochester)[1]rzymski misjonarz, apostoł Nortumbrii, pierwszy biskup Yorku, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys | edytuj kod

Większość informacji dotyczących życia i działalności Paulina pochodzi z przekazów Bedy Czcigodnego[2]. Początkowo Paulin był zakonnikiem w rzymskim klasztorze Monte Celio[3]. W 601 roku papież Grzegorz I polecił mu, i Mellitowi z Canterbury, udać się do Nortumbrii by pomóc św. Augustynowi w chrystianizacji tamtejszej ludności[2]. Kiedy dotarł do Anglii, zatrzymał się w Kent[1], gdzie miało dojść do ślubu króla Edwina i Etelburgi, siostry króla Kentu, Eadbalda[3]. Król Edwin był wówczas poganinem i został ochrzczony (12 sierpnia 627)[1], natomiast Paulin został kapelanem na dworze królewskim[2]. Tuż przed wyjazdem z Kent, Justus z Canterbury udzielił Paulinowi sakry biskupiej[1]. Wkrótce potem, nowy biskup osiedlił się w Yorku, gdzie postanowił założyć swoją stolicę biskupią[3]. Prowadził wówczas działalność ewangelizacyjną, udzielał sakramentów i organizował budowę kościołów oraz kaplic[2]. Udzielił także sakry Honoriuszowi z Canterbury[3].

12 października 632 król Edwin poległ w bitwie pod Hartfield walcząc przeciw Cadwallonowi i Pendzie[3][2]. Wówczas Paulin zabrał dzieci króla i uciekł do Kent, a następnie do Rochester, gdzie został biskupem i otrzymał paliusz w 644[1]. Etelburga natomiast uciekła do Francji, gdzie została ksienią w Faremoutiers[2].

Paulin jest czczony jako święty. Jego wspomnienie liturgiczne jest obchodzone w dies natalis – 10 października[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f St. Paulinus, Archbishop of York (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2013-09-29].
  2. a b c d e f Piotr Drzyzga: Apostoł Nortumbrii - św. Paulin z Yorku. Portal kościół.wiara.pl, 2009-08-07. [dostęp 2013-11-24].
  3. a b c d e Paulin, biskup Yorku (pol.). Deon.pl. [dostęp 2013-09-29].
Na podstawie artykułu: "Paulin z Yorku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy