Paweł (Łebid)


Paweł (Łebid) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paweł, imię świeckie Petro Dmytrowycz Łebid (ur. 19 kwietnia 1961 w Borbynie) – biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys | edytuj kod

Jego ojciec był robotnikiem, matka pracowała w kołchozie. Przyszły metropolita urodził się jako trzecie z ośmiorga dzieci[1]. Ukończył technikum handlowe w Łucku. W 1984, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, rozpoczął naukę w moskiewskim seminarium duchownym, które ukończył w 1988[2]. Będąc słuchaczem seminarium, przeżył pożar budynku mieszkalnego dla seminarzystów, po czym postanowił poświęcić życie Bogu, wstępując do monasteru. Jego decyzja o kształceniu w szkole duchownej sprawiła, że rodzice zostali zwolnieni z pracy, a młodsza siostra musiała przerwać naukę w szkole[1].

24 maja 1987 został wyświęcony na diakona, zaś 7 stycznia 1988 – na kapłana. Został wówczas proboszczem parafii Zaśnięcia Matki Bożej w Niskieniczach. W 1989 złożył wieczyste śluby zakonne, zaś w 1992 otrzymał godność archimandryty. Po dwóch latach został namiestnikiem ławry Peczerskiej. W 1996 ukończył Kijowską Akademię Duchowną[2].

19 kwietnia 1997, zachowując stanowisko przełożonego ławry Peczerskiej, został wyświęcony na biskupa wyszhorodzkiego, wikariusza eparchii kijowskiej[2]. Stanął wówczas na czele komisji ds. monasterów w Ukraińskim Kościele Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego. W 2003 otrzymał godność arcybiskupią, zaś w 2011 został metropolitą[3]

W 2011 wszedł w skład Wyższej Rady Cerkiewnej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego[4]. 26 stycznia 2012 mianowano go tymczasowym administratorem metropolii kijowskiej w związku z przedłużającą się chorobą i rehabilitacją metropolity Włodzimierza[5]. Obowiązki te pełnił do maja tego samego roku, gdy metropolita wrócił do czynnej działalności duszpasterskiej[6].

23 stycznia 2014, w trakcie protestów na Ukrainie, porównał prezydenta kraju Wiktora Janukowycza do Chrystusa niosącego krzyż i (w imieniu własnym) zapewnił go o poparciu całej Cerkwi[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Мамы настоятелей украинской церкви
  2. a b c Biogram na stronie Kościoła
  3. Предстоятель Украинской Православной Церкви возвел наместника Киево-Печерской лавры в сан митрополита
  4. Образован Высший Церковный Совет Украинской Православной Церкви
  5. Журнали засідання Священного Синоду УПЦ від 26 січня 2012 року
  6. Журнали засідання Священного Синоду УПЦ від 8 травня 2012 року
  7. Януковича порівняли з Христом
Na podstawie artykułu: "Paweł (Łebid)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy