Paweł Chmielnicki


Paweł Chmielnicki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paweł Artur Chmielnicki – polski prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni, specjalista w zakresie prawa administracyjnego.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2002 na podstawie napisanej pod kierunkiem Wiesława Kisiela rozprawy pt. Stwierdzenie nieważności uchwały organu gminy przez wojewodę otrzymał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo administracyjne. Tam też w 2005 na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Świadczenie usług przez samorząd terytorialny w Polsce. Zagadnienia ustrojowoprawne uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo administracyjne[1][2]. W 2018 prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk prawnych[3].

Był zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Podjął pracę na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie[1]. Od 2018 roku jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.[4]

Wykonywał zawód sędziego w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Objął stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika Przegląd Prawa Publicznego[2][5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Prof. Paweł Artur Chmielnicki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-11-06] .
  2. a b prof. nadzw. dr hab. Paweł Chmielnicki. wsiz.rzeszow.pl. [dostęp 2017-11-06].
  3. Prezydent RP wręczył nominacje profesorskie. prezydent.pl, 14 marca 2018. [dostęp 2018-03-19].
  4. Chmielnicki, Uczelnia Łazarskiego [dostęp 2019-02-12]  (pol.).
  5. Przegląd Prawa Publicznego. wolterskluwer.pl. [dostęp 2017-11-14].
Na podstawie artykułu: "Paweł Chmielnicki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy