Paweł Grata


Paweł Grata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paweł Grata (ur. 11 grudnia 1971 r. w Rzeszowie[1]) – polski historyk, specjalizujący się w historii gospodarczej oraz historii najnowszej Polski; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszowskim[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1971 roku w Rzeszowie, z którym związał całe swoje życie rodzinne i zawodowe. Ukończył tu kolejno szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące. W 1990 roku po pomyślnie zdanej maturze podjął studia na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Ukończył je w 1995 roku uzyskując tytuł zawodowy magistra. Bezpośrednio potem podjął pracę zawodową jako asystent w Instytucie Historii na swojej macierzystej uczelni, jednocześnie podejmując studia doktoranckie[1]. W 2000 roku Rada Wydziału Socjologiczno-Historycznego rzeszowskiej uczelni pedagogicznej nadała mu stopień naukowy doktor nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy pt. Przemysł spirytusowy w II Rzeczypospolitej, której promotorem był prof. Włodzimierz Bonusiak[3]. Wraz z nowym stopniem awansował na stanowisko adiunkta. Z racji prowadzonych badań, koncentrujących się na zagadnieniach historii społeczno-gospodarczej oraz polityki gospodarczej i społecznej w 2002 roku podjął współpracę z Katedrą Politologii. W 2010 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia gospodarcza na Uniwersytecie Rzeszowskim, który powstał w 2001 roku z przekształcenia dotychczasowej WSP. W tym samym roku został profesorem nadzwyczajnym. Rok później przeniósł się na stałe do Katedry Politologii, gdzie obecnie jest kierownikiem Zakładu Międzynarodowych Stosunków Politycznych i Gospodarczych[1]. W 2019 roku Prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora.

Dorobek naukowy | edytuj kod

Zainteresowania naukowe Pawła Grata koncentrują się wokół zagadnień związanych z polską polityką społeczną XX wieku, polityką budżetową II Rzeczypospolitej, przemianami gospodarczymi i społecznymi w Polsce południowo-wschodniej w 2. połowie XX i na początku XXI wieku. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym 3 książek, uczestnikiem kilkunastu konferencji naukowych, a także promotorem ponad 100 prac magisterskich i licencjackich z politologii i historii[1]. Do jego najważniejszych publikacji naukowych należą[4]:

  • Przemysł gorzelniczy w II Rzeczypospolitej, Rzeszów 2002.
  • Miejsce monopoli skarbowych w reformie stabilizacyjnej Władysława Grabskiego (1923-1925), Rzeszów 2008.
  • Z dziejów regionów Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w., Rzeszów 2008.
  • Monopole skarbowe w polityce podatkowej Drugiej Rzeczypospolitej, Rzeszów 2009.
  • Miasta i ludzie, Sacrum i profanum. Studia z dziejów społecznych i gospodarczych, Rzeszów 2013.
  • Polityka społeczna Drugiej Rzeczypospolitej. Uwarunkowania, instytucje, działania , Rzeszów 2013.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Biografia Pawła Graty na stronie Katedry Politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego [on-line] [dostęp: 10.12.2013]
  2. Prof. Paweł Grata, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-12-10] .
  3. Przemysł spirytusowy w II Rzeczypospolitej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-12-10].
  4. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paweł Grata" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy