Paweł Wimmer


Paweł Wimmer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paweł Wimmer (ur. 16 sierpnia 1954 w Warszawie) – polski dziennikarz prasy informatycznej, ekonomista oraz entuzjasta internetowej edukacji. Jest autorem znanego w polskim Internecie Kursu języka HTML oraz redaktorem i administratorem Helioniki.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest synem Jana Wimmera. W latach 80. XX w. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki (obecnie SGH). W latach 90. pracował dla miesięcznika „Enter” i dwutygodnika „PCkurier” oraz zaczął tworzenie kursu HTML, który jest do dzisiaj rozwijany. W latach 1999–2000 był redaktorem naczelnym internetowego miesięcznika „Webmaster”. Od 2002 do stycznia 2009 pracował dla wydawnictwa IDG Poland.

Paweł Wimmer pracował także w Polskim Związku Esperantystów oraz w Dziale Gromadzenia Zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest lingwistą i zwolennikiem sztucznych języków: esperanto oraz interlingua.

Jest autorem darmowego podręcznika do nauki esperanto dla początkujących Esperanto en dek lecionoj (Esperanto w dziesięciu lekcjach), udostępnionego na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska[1][2].

Jest jednym z inicjatorów Komitetu Obrony Demokracji[3] i członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Komitet Obrony Demokracji”[4].

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Streszczenie Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska.
  2. Paweł Wimmer: Podręcznik języka esperanto do wzięcia. Poradnik internauty – blog w Blox.pl, 2009-07-17. [dostęp 2016-01-05].
  3. Powstaje Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji, Komitet Obrony Demokracji, 3 grudnia 2015 [dostęp 2017-01-11] .
  4. Skład Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej KOD .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paweł Wimmer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy