Paz Lenchantin


Paz Lenchantin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paz Lenchantín (ur. 12 grudnia 1973 w Mar del Plata w Argentynie[1]) – amerykańska basistka i multiinstrumentalistka (sekcja smyczkowa, fortepian) pochodzenia argentyńskiego.

Wychowana w Los Angeles w rodzinie zawodowych pianistów zaczęła grać na fortepianie w wieku 5 lat, na skrzypcach w wieku 8 lat, a na gitarze w wieku 12 lat. Gry na gitarze basowej nauczył ją basista Jane’s Addiction, Eric Avery.

Członkini pierwszego składu A Perfect Circle opuściła zespół po nagraniu w 2000 pierwszego albumu Mer de Noms (który, oprócz gry na gitarze basowej, wspierała również wokalnie a także grała na smyczkach), by przystapić do nieistniejącego już projektu Billy’ego Corgana (Smashing Pumpkins), Zwan[2][3].

W 2004 wspomogła A Perfect Circle grą na fortepianie i smyczkach na albumie eMOTIVe, remiksowała też utwór 'Hollow' na wydanym w tym samym roku DVD aMOTION.

Wydała jeden album solowy Yellow mY skYcaptain, obecnie od kilku lat pracuje nad następnym.

Wspomaga również gościnnymi występami (głównie sekcją smyczkową, grą na fortepianie i gitarze basowej oraz wokalnie) takich artystów jak m.in. Queens of the Stone Age czy Melissa Auf der Maur. Często w ramach takich gościnnych współpracy gra z nią siostra, Ana Lenchantin.

Obecnie gra w RTX oraz (wraz z siostrą) w założonym przez Davida Pajo (gitarzysty i kompozytora współpracującego z wieloma artystami, m.in. ze Zwan czy szkocką post-rockową grupą Mogwai) indie-folkowym projekcie Papa M.

W grudniu 2013 zespół Pixies ogłosił Paz swoją basistką na trasę koncertową po Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie w roku 2014 (zastępując oryginalną basistkę Kim Deal oraz basistkę z trasy koncertowej w roku 2013 Kim Shattuck)[4].

Filmografia | edytuj kod

  • „Kiss My Grits: The Herstory of Women in Punk and Hard Rock” (2001, film dokumentalny, reżyseria: Jacqueline Lesko, Bethany Ward-Lawe)[5]

Przypisy | edytuj kod

  1. Paz Lenchantin (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  2. Tracy Frey: A Perfect Circle Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  3. Steve Bekkala: Zwan Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  4. Stephen Thomas Erlewine: Pixies Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-04-04].
  5. Kiss My Grits: The Herstory of Women in Punk and Hard Rock (2001) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-04].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Paz Lenchantin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy