Pedro Pablo Ramírez


Pedro Ramírez w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Pedro Pablo Ramírez) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Generał Pedro Pablo Ramírez Machuca (ur. 1884, zm. 1962) – argentyński wojskowy i polityk, jeden z inicjatorów czerwcowego zamachu stanu w 1943 roku, wprowadzającego rządy junty wojskowej. W latach 1943-1944 pełnił urząd prezydenta Argentyny.

W 1943 roku był jednym z liderów Grupy Zjednoczonych Oficerów, proniemieckiego zrzeszenia oficerów głównie niższego stopnia, które 4 czerwca obaliło dotychczasowego prezydenta Ramóna Castillo i wprowadziło rządy wojskowe. Od 1942 do 1943 roku był ministrem wojny w rządzie Castillo. Funkcję tę sprawował również w gabinecie Artura Rawsona, pierwszym po zamachu 1943 roku.

Po obaleniu Rawsona przejął obowiązki prezydenta kraju. W połowie 1944 roku po serii porażek wojsk Trzeciej Rzeszy na froncie zachodnim i wschodnim, i coraz bliższej wizji zakończenia wojny, jego rząd podjął decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Japonią i Niemcami. W obozie wojskowych cały czas trwała walka o władzę i tę ostatnią decyzję wykorzystał przeciw Ramírezowi generał Edelmiro Farrell, który został nowym prezydentem.

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Pedro Pablo Ramírez" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy