Pelson


Pelson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pelson, właściwie Tomasz Władysław Szczepanek[1][2] (ur. 13 lipca 1978 w Warszawie[1]) – polski raper i producent muzyczny. Tomasz Szczepanek znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hiphopowym Molesta Ewenement, którego był członkiem w latach 1999-2016. Wraz z grupą uzyskał m.in. nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Następnie współtworzył duet wraz z Vieniem. Efektem była trylogia Autentyk. Druga płyta z serii przyniosła raperowi kolejną nominację do Fryderyka. Od 2005 roku prowadzi również solową działalność artystyczną. Natomiast, od 2009 roku współtworzył trio Parias. Należał także do formacji Funky Joint Squad.

Pelson współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Zipera, WWO, Waco, DJ. B, Massey, Grammatik, 2cztery7, Pjus, DJ Decks, Mor W.A., DJ 600V, Wigor, Diox oraz The Returners. Od 2006 roku Szczepanek wraz członkami zespołu Molesta Ewenement prowadzi wytwórnię muzyczną Respekt Records. Wcześniej był związany z firmą Baza Lebel. Był także współzałożycielem firmy Anonim Grupa.

Był w związku partnerskim z raperką Mei, znaną z występów w tercecie Chix[3]. Prywatnie pasjonat golfa[4], obecnie jest aplikantem do PGA Polska[5].

Pod koniec września 2017 muzyk poinformował o zakończeniu kariery muzycznej[6][7].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pelson zadebiutował na wydanej w 1998 roku pierwszej płycie warszawskiego zespołu hip-hopowego Molesta EwenementSkandal[8]. Zwrotki rapera znalazły się w trzech utworach: "Szacunek", "Się żyje" oraz "Jeszcze jedno". Muzyk gościł także na wydanym latem albumie producenckim DJ-a 600VProdukcja hip-hop, w nagranym z Vieniem utworze "Dziękówka dla chłopaków"[9]. Tego samego roku do sprzedaży trafiły kompilacje z udziałem Pelsona – Osiedle pełne rymów czyli hip Hop jak okiem sięgnąć i Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu[10][11]. Na pierwszej z nich znalazł się utwór z albumu producenckiego DJ-a 600V "Dziękówa dla chłopaków", natomiast na drugą trafiła kompozycja "Koncerty" zarejestrowana wraz z kolektywem ZIP Skład i ponownie Vieniem. Rok później, Pelson z piosenką "Revolucja (V6 Remix)" znalazł się na płycie producenckiej DJ-a 600V pt. Szejsetkilovolt[12]. Pod koniec 1999 roku ukazał się drugi, wyróżniony nominacją do Fryderyka materiał Molesty zatytułowany Ewenement, również z gościnnym udziałem Pelsona w utworach "Co jest nauczane" i "Ewenement"[13][14][15]. Wkrótce potem Szczepanek został oficjalnym członkiem Molesty[16]. W 2000 roku ukazały się kolejno, debiutanckie płyty zespołów ZiperaO.N.F.R. i WWOMasz i pomyśl[17][18]. Zwrotki Pelsona znalazły się, odpowiednio w piosenkach "Mgła" i "Polskie realia". Pod koniec roku ukazała się pierwsza płyta Molesty z Pelsonem jako oficjalnym członkiem zatytułowana Taka płyta.... Nagrania dotarły do 12. miejsca listy OLiS. Płyta przyniosła zespołowi również drugą nominację do Fryderyka.

Rok później raper gościł na producenckiej płycie Waco pt. Świeży materiał w utworze "Czas dokonać wyboru" nagranym wraz z Wilkiem[19]. Na rynku muzycznym ukazała się także sygnowana kompilacja Molesty pt. Radio Ewenement 5 G Fm[20]. Na wydawnictwie znalazły się dwie piosenki Pelsona – "0 22" i nagrane z Włodim "Słodkie kłamstwa". W 2001 roku Pelson wziął udział w produkcji "Mówią bloki człowieku 2", filmie dokumentalnym w reżyserii Joanny Rechnio[21]. Także, w 2001 roku doszło do bliższej współpracy z Vieniem. W efekcie, w 2002 roku ukazał pierwszy album duetu zatytułowany Autentyk. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Pono, Sokół, Tomasz Lipiński oraz Frenchman – muzyk związany z formacją Jamal. Wydawnictwo promowane teledyskami do utworów "Nokaut techniczny" i "Prawdziwy rap" dotarło do 8. miejsca zestawienia OLiS[22]. Nagrania utrzymane w stylistyce odmiennej do macierzystego zespołu raperów Molesty Ewenement szybko zyskały na popularności. Piosenki z debiutu były emitowane m.in. przez ogólnopolskie stacje radiowe. Z kolei piosenka "Prawdziwy rap" znalazła się m.in. w zestawieniu programu TVP 30 ton – lista, lista przebojów, gdzie uplasowała się na 25. miejscu[23]. W międzyczasie Pelson gościł na nielegalu DJ.-a BStyl pijanego mistrza w nagranym z Ponem utworze "Propsy"[24]. W sierpniu 2003 roku został wydany album producencki znanego ze składu Slums AttackDJ-DecksaMixtape Vol. 3[25]. Na wydawnictwie znalazł się nagrany z Vieniem utwór zatytułowany "Za mikrofonem". 18 października tego samego roku został wydany drugi album duetu Vienio i Pele pt. Autentyk 2[26]. Na płycie wyprodukowanej przez samego Vienia, oraz Pelsona, DJ-a 600V i Tomasza Lipińskiego wystąpili gościnnie m.in. Włodi, Wigor i Wacim. Wydawnictwo dotarło do 16.miejsca listy OLiS[27]. Pewną popularność zyskał jedynie utwór "To dla moich ludzi" z gościnnym udziałem Gutka i Lui. Piosenka była notowana na 28. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia[28]. Jeszcze w 2003 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii "najlepszy album hip-hop"[29]. Również w 2003 roku ukazał się kolejny album producencki DJ-a 600V z udziałem Pelsona zatytułowany – 600 °C[30]. Muzyk gościł wraz z Vieniem w kompozycji "Byłem tam".

W 2004 roku Pelson wziął udział w trasie koncertowej "RBK Hip Hop Tour 2004". Wydarzenie było promowane kompilacją różnych wykonawców U Ciebie w mieście[31]. Na minialbumie znalazł się m.in. popularny, utwór tytułowy, emitowany intensywnie m.in. przez stację telewizyjną VIVA Polska. Ponadto dochód ze sprzedaży wydawnictwa został przeznaczony na cele charytatywne. Raper gościł także na płytach Mor W.A.Dla słuchaczy i Vito WS – Ostatnie takie solo[32][33]. W 2005 roku ukazał się ostatni album duetu Vienio i Pele zatytułowany Autentyk 3. Materiał był promowany m.in. piosenką "To jest mój hardcore", która dotarła do 8. miejsca zestawienia telewizyjnego 30 ton – lista, lista przebojów[23]. Z kolei sama płyta była notowana, również na 8. miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS)[34]. Odbyła się także druga część "RBK Hip Hop Tour", zaanonsowana kompilacją U Ciebie w mieście 2[35]. W międzyczasie Szczepanek wystąpił na płycie Massey'aNowa jakość[36]. Pod koniec 2005 roku do sprzedaży trafił debiut solowy Pelsona zatytułowany Sensi. Materiał został wydany przez oficynę Anonim Grupa w limitowanym do 2000 egzemplarzy nakładzie. Płytę poprzedził wydany tego samego roku singel do utworu "Zawieszeni w próżni". Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Vienio, Rocca, Flexxip, Wigor, Maleo Reggae Rockers oraz Pezet. Natomiast producentami utworów byli DJ Seb, Waco, Mes, a także sam Pelson. W ramach promocji do utworów "Konekcion" i "Zawieszeni w próżni" zostały zrealizowane teledyski. Płyta nie odniosła sukcesu komercyjnego. Według Szczepanka większość funduszy przeznaczonych na wydanie albumu zaabsorbowały m.in. koszty tłoczenia co uniemożliwiło promocję na szerszą skalę.

W 2006 roku Pelson wystąpił w dubbingowanej roli we francuskiej produkcji "Ziomek"[37]. Tego samego roku jako on sam zagrał w filmie fabularnym "Chaos" w reżyserii Xawerego Żuławskiego[38]. Raper wystąpił m.in. u boku związanych z ZIP Składem raperów: Fu i Sokołem. Również w 2006 roku został wydany czwarty album Molesty pt. Nigdy nie mów nigdy. Płyta uplasowała się na 5. miejscu zestawienia OLiS. W ramach promocji do utworów "Tak miało być", "Powrót", "Wróg" i "Nie wiem jak Ty" powstały teledyski. Rok później Pele wystąpił wraz z Włodim w utworze "A Wy" na płycie składu GrammatikPodróże[39]. W 2008 roku, Molesta ponownie jako trio zespół nagrał piąty album studyjny pt. Molesta i kumple[40]. Wydawnictwo dotarło do. 7 miejsca listy OLiS. Dwa lata później płyta uzyskała status złotej. Także w 2008 roku ukazał się album formacji 2cztery7Spaleni innym słońcem z udziałem Pelsona w kompozycji "Powód do dumy"[41]. Rok później Pelson wraz z Włodim rapował na debiucie solowym Pjusa pt. Life After Deaf[42]. W 2011 roku Pelson rymował na płytach duetu Wigor i Trojak – Synteza i Vienio Vs. Way Side CrewWspólny mianownik[43][44]. W 2012 roku Szczepanek wystąpił gościnnie na płytach: Diox'a i duetu producenckiego The ReturnersBackstage oraz DonatanaRównonoc. Słowiańska dusza[45][46]. 7 grudnia tego samego roku ukazał się pierwszy minialbum Pelsona zatytułowany 3854 i 3 kroki[47]. Utrzymany w formie koncept albumu materiał wyprodukował duet MAUi WOWiE (Rollin' i Dj Tort). Natomiast oprawę graficzną przygotował raper, znany z występów w formacji HiFi Banda Diox. Płyta poprzedzona trzema teledyskami do utworów "Wierny sobie", "Intro" oraz "Sen na jawie" dotarła do 3. miejsca zestawienia OLiS[48][49][50][51]. Także w 2012 roku raper wystąpił w filmie dokumentalnym Małgorzaty Ruszkiewicz "Drogi" poświęconemu zespołowi Indios Bravos[52][53].

Dyskografia | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Pelsona.  Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Dyskografia.  Zobacz więcej w artykule Parias (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
Albumy
Single
Inne

Teledyski | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Teledyski.  Zobacz więcej w artykule Parias (zespół muzyczny), w sekcji Teledyski.

Filmografia | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Pelson (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-16].
 2. Pelson (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-04-02].
 3. Andrzej Cała: Obraź mnie jeszcze mocniej! (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-28].
 4. AnnaA. Maliszewska AnnaA., Golfowa mania Pelsona | Magazyn golfowy Golf&Roll, golfandroll.pl [dostęp 2017-04-07]  (pol.).
 5. JPP#21 Tomasz Szczepanek. [dostęp 2019-07-15].
 6. Pelson ogłosił zakończenie kariery! - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-10-02]  (pol.).
 7. Pelson zakończył karierę, ale usłyszymy jeszcze jeden jego numer - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-10-02]  (pol.).
 8. a b Molesta Ewenement – "Skandal" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 9. a b DJ 600V – Produkcja – Hip Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 10. a b Osiedle Pełne Rymów Czyli Hip Hop Jak Okiem Sięgnąć (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 11. a b Hiphopowy Raport z Osiedla w Najlepszym Wykonaniu (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 12. a b DJ 600V – Szejsetkilovolt (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 13. a b Molesta Ewenement – "Ewenement" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 14. Fryderyki: nominowani i laureaci, 1999 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2009-06-24].
 15. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 377-379. ISBN 978-83-7982-041-2.
 16. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 344. ISBN 83-89738-75-9.
 17. a b Zipera – "O.N.F.R." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 18. a b WWO – "Masz i Pomyśl" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 19. a b Waco – "Świeży Materiał" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 20. a b Radio Ewenement 5 G Fm (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-12].
 21. a b MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 22. a b OLiS – sprzedaż w okresie 30.09.2002 – 06.10.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20].
 23. a b c 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04].
 24. a b DJ.B – "Styl Pijanego Mistrza" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 25. a b DJ Decks – Mixtape Vol.3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 26. Vienio I Pele – Autentyk 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 27. a b OLiS – sprzedaż w okresie 17.11.2003 – 23.11.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20].
 28. a b SLiP – Statystyki dla wykonawcy Vienio feat. Pele (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15].
 29. a b ZPAV: Fryderyki 2003 – nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-06-29].
 30. a b DJ 600V – 600 °C (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 31. a b U Ciebie W Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-04-12].
 32. a b Mor W.A. – Dla Słuchaczy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 33. a b Vito WS – Ostatnie Takie Solo (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12].
 34. a b OLiS – sprzedaż w okresie 28.02.2005 – 06.03.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20].
 35. a b U Ciebie W Mieście 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 36. a b Massey – "Nowa Jakość" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 37. a b Ziomek (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 38. a b Chaos (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-05-02].
 39. a b Grammatik – "Podróże" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 40. Molesta Ewenement – Molesta I Kumple (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 41. a b 2cztery7 – "Spaleni Innym Słońcem" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 42. a b Pjus – "Life After Deaf" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 43. a b Wigor Trojak – "Synteza" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 44. a b Vienio Vs. Way Side Crew – "Wspólny Mianownik" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 45. a b Diox/The Returners – "Backstage" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 46. a b Donatan – Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 47. PELSON "3854 I 3 KROKI" – PREMIERA 7 GRUDNIA! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-11-09].
 48. a b Pelson "Wierny sobie" – singiel z albumu "3854 I 3 kroki" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2012-09-20].
 49. a b Pelson – Intro (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-20].
 50. a b Pelson feat. Grizzlee – Sen na jawie (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-20].
 51. a b OLiS – sprzedaż w okresie 31.12.2012 – 06.01.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-12-21].
 52. a b Drogi (2012) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 53. a b "Drogi" Indios Bravos – zobacz film (pol.). www.rmfon.pl. [dostęp 2012-07-04].
 54. Zalef, Vienio i Pele w Polsacie (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 55. Hip hop 2005: Najpopularniejsze płyty (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 56. PELSON "SENSI" – REEDYCJA ALBUMU (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-03-29].
 57. Najgorsze Pytania S01E09: Pelson (2014) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2015-01-19].
 58. a b Pelson "Wagary" teledysk z ep "186 Dni" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2014-05-02].
 59. a b Krystian Krupiński: Pelson "Bumelant" - preorder i pierwszy teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-04-22].
 60. OLiS – sprzedaż w okresie 13.05.2016 – 19.05.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-05-26].
 61. Vienio, Pele – To Dla Moich Ludzi (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 62. Pelson – Zawieszeni W Próżni (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-20].
 63. Pelson* – Zawieszeni W Próżni / Bez Snu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-04].
 64. A Pamiętasz Jak? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-20].
 65. GRZ – Samuraj (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-09].
 66. Pono – Hołd (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-09].
 67. Hip-Hop.pl – Kompilacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 68. FU – Wrodzony Instynkt (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-09].
 69. Dekalog Hip-Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 70. Juras / Wigor – Wysokie Loty (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-12-09].
 71. Hiphopstacja 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 72. Road Hip-Hop Classic 2008 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20].
 73. Tede – Elliminati (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-22].
 74. Otsochodzi x Pelson "Szacunek za klasyk" - teledysk i hołd dla klasycznego rapu - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-10-02]  (pol.).
 75. Vienio & Pele – Nokaut Techniczny (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 76. Vienio & Pele – Prawdziwy Rap (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 77. Vienio & Pele – Tak Od Siedmiu Lat (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 78. VIENIO I PELE FT. WŁODI – ZAWISTNE SERCE (pol.). www.aleklipy.pl. [dostęp 2012-06-28].
 79. Vienio & Pele – To Dla Moich Ludzi (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 80. Vienio & Pele – To Moj Hardkor (ang.). www.youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14].
 81. Vienio & Pele – Chce zyc (pol.). www.youtube.com (Molesta TV). [dostęp 2011-05-14].
 82. PELSON – PIERWSZY TELEDYSK (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-20].
 83. Pelson – Zawieszeni w próżni (klip) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-20].
 84. Pelson – Zawieszeni w prozni (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-09-20].
 85. Krystian Krupiński: Pelson ft. Hades "O niej" – teledysk nr 1 (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 86. Pelson ft. Hades „O niej” – konkursowy klip numer 2 (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 87. Pelson ft. Kubson "Czarno-biały” – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 88. Krystian Krupiński: Pelson ft. Eldo "Kinematografia" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 89. Mateusz Natali: Video Dnia: Pelson feat. Eldo, Diox "Czuję do dziś" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 90. Mateusz Natali: Pelson "Jak Nigdy Wcześniej" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 91. Mateusz Natali: Pelson odpowiada na "#Hot16Challenge" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26].
 92. massey feat. pelson – nowa jakosc (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-09].
 93. Mateusz Natali: Diox/The Returners feat. Pelson "Kroki" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 94. Wigor Trojak – "Twarze i spojrzenia" feat Pelson, album "Synteza" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-09].
 95. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede feat. Pelson, Diox, Obi, VNM, Numer Raz, DJ Tuniziano "Tak Się Robi Remix" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 96. WWO Vienio&Pele 600V – "U Ciebie w Mieście" – Teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-14].
 97. Tylko o Hip-Hop'ie, tylko dla Hip-Hop.pl część 3 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18].
 98. Małolat Numer Raz Juhas Pezet Sokół Diox Chada Ero Mes Molesta – A pamiętasz jak[Official Video (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2011-04-02].
 99. Daniel Wardziński: Eldo i Pelson "Gorejący Krzew" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 100. Mateusz Natali: Video Dnia: M15 "Najsilniejsi Przetrwają" (prod. Luxon & DJ Premier) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02].
 101. Blokersi (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-05-02].
 102. Grzesiuk, chłopak z ferajny (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2012-09-22].
 103. Karolina Dobkowska: "Pionierzy Stylu – Włodi" – film dokumentalny (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02].
 104. Hiphopowe "Superjedynki" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 105. Poznajcie wyniki 2005 RAPGRA AWARDS! (pol.). www.rapgra.com. [dostęp 2015-12-23].
Molesta Ewenement Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Pelson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy