Pennatula


Pennatula w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pennatularodzaj półosiadłych koralowców z rzędu piórówek, w języku polskim określany zwyczajową nazwą piórówka albo pióro morskie. Piórówki tworzą piórokształtne kolonie o szkielecie rogowym[2], złożonym z niespojonych ze sobą spikul. Nasadowa część tworzonej przez najstarszy polip głównej osi kolonii (zwanej pniem)[2] tkwi w miękkim dnie morskim lub jest przymocowana do twardych obiektów. Drobne, czerwone polipy rozmieszczone są szeregami na bocznych odgałęzieniach (promieniach) kolonii.[3] Polipy dzielą się na odżywiające kolonię autozooidy[4] i regulujące przepływ wody przez kolonię małe, pozbawione ramion syfonozooidy[2].

Piórówki są zdolne do ruchu pełzającego[4]. Prowadzą nocny tryb życia. Dzień kolonia spędza w bezruchu, w stanie skurczonym. Nocą syfonozooidy pompują wodę do wnętrza kolonii, która znacznie zwiększa swoje rozmiary, a autozooidy wysuwają się i zaczynają łowić pokarm. Rekordowo długość może się zmieniać z 9 cm w dzień na 45 cm w nocy. Podobne obyczaje spotykane są u zwierząt osiadłych, jakimi są korale korkowce[4].

W Bałtyku występuje kosmopolityczny gatunek piórówka świecąca (Pennatula phosphorea). Odznacza się on zdolnościami bioluminescencyjnymi[3].

Gatunki | edytuj kod

Do rodzaju zaliczane są gatunki[5]:

Piórówka Pennatula rubra

Przypisy | edytuj kod

  1. Pennatula, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. a b c Czesław Jura: Bezkręgowce. Zarys morfologii, systematyki, filogenezy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 89-90, 92. ISBN 83-01-04489-6.
  3. a b Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976, s. 238-239.
  4. a b c Tomasz Umiński: Zwierzęta i oceany. Popularna zoogeografia wód morskich. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1986, s. 55-56. ISBN 83-02-02680-8.
  5. G. Williams: Pennatula Linnaeus, 1758 (ang.). World Register of Marine Species. [dostęp 25 września 2011].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Pennatula" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy