People


People w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

People – ilustrowany tygodnik, założony w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd show-biznesu.

Pierwszy numer ukazał się 4 marca 1974 roku jako People Weekly. Miał 72 strony. Na okładce opublikowane zostało zdjęcie Mii Farrow i zapowiedź premiery filmu Wielki Gatsby Jacka Claytona i Francisa Forda Coppoli. W premierowym numerze można było przeczytać między innymi historię kariery aktorki Glorii Vanderbilt, biografię rosyjskiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna a także artykuły o Marinie Oswald, wdowie po Lee Oswaldzie, zabójcy prezydenta Kennedy’ego, Richardzie Petty, kierowcy wyścigowym czy o wdowach po żołnierzach poległych w Wietnamie. Okładka pierwszego numeru była kolorowa, natomiast wszystkie zdjęcia wewnątrz numeru były czarno-białe[1].

W 1996 roku powstała jego hiszpańska wersja „People en Español”, a w 1998 roku skierowana do nastolatków „Teen People”.

Od maja 2002 roku z tytułu zniknął dodatek Weekly i tygodnik ukazuje się pod obecnym tytułem People[1].

Spis treści

100 Most Beautiful People | edytuj kod

Corocznie ujawnia się lista 100 najpiękniejszych ludzi na świecie. Do 2006 roku była to lista 50 najpiękniejszych ludzi. Po raz pierwszy plebiscyt odbył się 1 czerwca 1990 roku; wygrała go wówczas Michelle Pfeiffer, która wygrała także w 1999 roku. Ona i Jennifer Aniston to jedyne osoby, które wygrały go dwukrotnie, zaś rekord pobiła Julia Roberts, wygrywając go pięciokrotnie. Jedynymi mężczyznami, którzy wygrali są Mel Gibson, Tom Cruise i Leonardo DiCaprio.

Zwycięzcy | edytuj kod

Sexiest Man Alive | edytuj kod

Corocznie ujawniany jest mężczyzna uznany „najseksowniejszym mężczyzną świata”. Po raz pierwszy odbyło się to w 1985 roku; wygrał wówczas Mel Gibson. W 1994 roku plebiscyt nie odbył się. Richard Gere, Brad Pitt, George Clooney i Johnny Depp to jedyne osoby, które wygrały dwukrotnie. John F. Kennedy Jr. i Patrick Swayze to jedyni zwycięzcy, którzy już nie żyją. Kennedy, Adam Levine i David Beckham to jedyni zwycięzcy nie będący aktorami.

Zwycięzcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b MałgorzataM. Dwornik MałgorzataM., People. Historia magazynu skupionego na ludziach, nie na problemach, „Reporterzy.info”, 6 maja 2019 .
Kontrola autorytatywna (periodyk):
Na podstawie artykułu: "People" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy