Per Elofsson


Per Elofsson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Per Eilert Elofsson (ur. 2 kwietnia 1977 w Umeå) – szwedzki biegacz narciarski, brązowy medalista olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny triumfator Pucharu Świata, czterokrotny medalista mistrzostw świata juniorów.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił w 1995 roku, startując na mistrzostwach świata juniorów w Gällivare. Zajął tam siódme miejsce w sztafecie i 36. miejsce na dystansie 30 km stylem dowolnym[1]. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Asiago zdobył medale we wszystkich konkurencjach: złoto w biegu na 10 km techniką klasyczną, srebro na 30 km stylem dowolnym oraz brąz w sztafecie[2]. Ponadto podczas mistrzostw świata juniorów w Canmore w 1997 roku zwyciężył w biegu na 30 km techniką dowolną[3].

W Pucharze Świata w biegach narciarskich zadebiutował w sezonie 1997/1998. Przez sześć sezonów startów w Pucharze Świata w każdym sezonie przynajmniej raz stawał na podium. W sumie odniósł 11 zwycięstw, a 23 razy stawał na podium. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonach 2000/2001 i 2001/2002, kiedy to triumfował w klasyfikacji generalnej. Ponadto był też trzeci w klasyfikacji biegów średniodystansowych.

igrzyska olimpijskie w Nagano w 1998 r. były jego pierwszą dużą imprezą. Zajął tam 10 miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną oraz czwarte miejsce w sztafecie. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Salt Lake City zdobył brązowy medal w biegu łączonym na 20 km. Na mecie tego biegu Elofsson był pierwotnie czwarty, za reprezentantem Hiszpanii Johannem Mühleggiem i Norwegami Thomasem Alsgaardem i Frode Estilem, jednak Mühlegg, który był pierwszy na mecie, został zdyskwalifikowany za doping. To pozwoliło zająć Szwedowi trzecie miejsce. Na tych samych igrzyskach był też między innymi piąty w biegu na 15 km stylem klasycznym. Na późniejszych igrzyskach już nie startował.

W 1999 r. zadebiutował na mistrzostwach świata podczas mistrzostw w Ramsau. Tam jego najlepszym indywidualnym wynikiem było ósme miejsce w biegu na 30 km technika dowolną. Wraz z kolegami z reprezentacji zajął 6 miejsce w sztafecie. Dwa lata później, na mistrzostwach świata w Lahti wypadł znacznie lepiej zdobywając złote medale w biegu łączonym na 20 km oraz w biegu na 15 km techniką klasyczną, a razem z Urbanem Lindgrenem, Mathiasem Fredrikssonem i Magnusem Ingessonem zdobył srebrny medal w sztafecie. Na swoich ostatnich mistrzostwach rozgrywanych w Val di Fiemme w 2003 r. Elofsson obronił wywalczony w Lahti tytuł mistrza świata w biegu łączonym. Ponadto wspólnie z Andersem Södergrenem, Mathiasem Fredrikssonem i Jörgenem Brinkiem zdobył brązowy medal w sztafecie.

W 2001 r. gazeta Svenska Dagbladet przyznała mu nagrodę Svenska Dagbladets guldmedalj za osiągnięcia sportowe. W 2003 r. zdecydował się na zakończenie kariery sportowej.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. cccski.com: oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1995 (ang.)
  2. cccski.com: oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1996 (ang.)
  3. cccski.com: oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1997 (ang.)
  4. Skład drużyny: Mathias Fredriksson, Niklas Jonsson, Per Elofsson, Henrik Forsberg
  5. Skład drużyny: Anders Bergström, Niklas Jonsson, Per Elofsson, Mathias Fredriksson
  6. Skład drużyny: Urban Lindgren, Mathias Fredriksson, Magnus Ingesson, Per Elofsson
  7. Skład drużyny: Anders Södergren, Mathias Fredriksson, Per Elofsson, Jörgen Brink
  8. Skład drużyny: Glenn Olsson, Bernt Niva, Thobias Fredriksson, Per Elofsson
  9. Skład drużyny: Niklas Jakobsson, Stefan Dahlsten, Tobias Langberg, Per Elofsson
  10. Skład drużyny: Marcus Jarnede, Stefan Dahlsten, Fredrik Östberg, Per Elofsson
Na podstawie artykułu: "Per Elofsson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy