Peregryn z Città di Castello


Peregryn z Città di Castello w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peregryn z Città di Castello OFM (ur. poł. XIII w. w Città di Castello, zm. 7 lipca 1322 w Quanzhou) − włoski franciszkanin, biskup misyjny w Quanzhou w Chinach.

Życiorys | edytuj kod

Posiadamy skąpe informacje dotyczące życia Peregryna przed nominacją na biskupa, której dokonał 23 lipca 1307 bullą Rex regum papież Klemens V. Przyszedł na świat w połowie XIII w. w Città di Castello w Umbrii. Należał do umbryjskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych. Został konsekrowany na biskupa wraz z innymi pięcioma braćmi z tego samego zakonu (Andrzej z Perugii, Gerard Albuini, Mikołaj di Banzi, Urlyk z Seyfridsdorf i Wilhelm z Villanova), których Klemens V zamierzał wysłać do Chin, by wspomóc działalność misyjną franciszkanina Jana z Montecorvino. Po przybyciu do Chin biskupi mieli konsekrować również Jana. Misjonarze wyruszyli najprawdopodobniej jeszcze w tym samym roku. W miejsce Wilhelma papież wysłał biskupa Andreuccia z Asyżu. W czasie podróży zmarli Mikołaj, Andreuccio i Urlyk[1].

Pozostali dotarli między 1309 a 1313 do Chanbałyku. Po konsekracji Jana ustanowiono pierwszą hierarchię katolicką w Chinach. Peregryn wraz z Andrzejem przez pięć lat pozostali w stolicy u boku Jana z Montecorvino. Gerard wyjechał do Quanzhou. Po jego śmierci biskupem w Quanzhou został Peregryn. W jakiś czas po objęciu stolicy napisał list do swoich współbraci z Wikariatu Wschodniego, który nosi datę 30 grudnia 1318. Do Peregryna dołączył Andrzej, który był świadkiem jego śmierci 7 lipca 1322. W 1322 rządy diecezją w Quanzhou objął Andrzej z Perugii[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Giovanni M. Bastianini. Fra Pellegrino da Città di Castello, O. Min., II° Vescovo di Zayton in Cina (+7 luglio 1322) e l'autenticità della sua Lettera (30 dic. 1318). „Miscellanea francescana”. 47 (1947), s. 152-199. Rzym: Pontificia Facoltà Teologica San Bonaventura. ISSN 0026-587X
Na podstawie artykułu: "Peregryn z Città di Castello" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy